Največ obolelih na širšem Gorenjskem v Žirovnici in Domžalah
Na širšem Gorenjskem je največ obolelih za novim koronavirusom v občinah Žirovnica in Domžale, v vsaki po sedem. Kranjska občina ima štiri obolele, po enega in dva potrjena primera imajo še nekatere občine.
Kranj – Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje v torek, 17. marca, do 10. ure imamo na širšem Gorenjskem največ potrjenih primerov z novim koronavirusom v občinah Žirovnica in Domžale, v obeh po sedem, v kranjski občini so štirje oboleli, po dva v občinah Škofja Loka, Radovljica, Kamnik in Vodice, po eden pa v občinah Bohinj, Gorje, Jesenice in Komenda. Vseh potrjenih primerov v Sloveniji je bilo do 10. ure 275, kot pa je na popoldanski novinarski konferenci povedal minister za zdravje Tomaž Gantar, je realno obolelih vsaj petkrat več. Vseh z blagimi simptomi ne testirajo več. »V startu je bila situacija podcenjena, ne samo v Sloveniji. Zamujal se je ključen čas, da bi bolezen poskusili omejiti pravočasno. Upamo, da nam bo z vsemi ukrepi uspelo umiriti oziroma upočasniti naraščanje epidemije, da bo zdravstveni sistem lahko obvladal vse bolnike,« je poudaril minister in dodal, da bi se vsak od nas že danes moral zavedati in obnašati na način, kot da je okužen, in s tem ravnanjem zaščititi svojega bližnjega, da ne bo zbolel za covidom-19. Zaščitnih sredstev in respiratorjev je premalo, rešitve so v tem trenutku začasne, je pa minister za naslednje dni napovedal večjo dobavo. Ključno bo po njegovem mnenju tudi navodilo, morda bo to pravni akt, kako zaščiti in umakniti z delovnih mest rizične skupine – stare nad 55. let in tiste, ki imajo kronične bolezni.
Hospitaliziranih več kot trideset bolnikov
Hospitaliziranih je v treh bolnišnicah (UKC Ljubljana, UKC Maribor, Klinika Golnik) več kot trideset bolnikov, od tega so po trenutnih podatkih štirje v intenzivni negi. Vodja strokovne skupine, ki zagotavlja podporo kriznemu štabu za zajezitev in obvladovanje epidemije, prof. dr. Bojana Beović je kot že večkrat v zadnjih dneh pojasnila, da se je spremenil način diagnostike, vendar še vedno opravijo približno tisoč testov na dan. Ne testirajo več tistih z blago okužbo (prehlajenih), zanje velja, da ostanejo doma. Med drugim izvajajo brise v domovih za starejše pri stanovalcih, ki zbolijo za okužbo dihal, in tudi pri bolnikih, ki so hospitalizirani zaradi drugih bolezni, pa se jim v tem času razvije okužba dihal. » ... zato, da bolnike v bolnišnicah ločimo od drugih in da osebje, ki z njimi dela, lahko pravilno ravna. Poziv Svetovne zdravstvene organizacije, naj testiramo čim več, pa velja za države, kot sta ZDA in Hrvaška, kjer je testiranje še na začetku. Slovenija je med državami, kjer je bilo testiranja veliko,« je pojasnila Beovićeva.
Prof. dr. Maja Sočan iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje je dejala, da pripravljajo podporo specifičnim skupinam prebivalstva, ki potrebujejo še dodatna navodila, priporočila. »Presenečeni smo nad enormno poplavo vprašanj, ki se še odpirajo,« je pojasnila.
V kranjski porodnišnici porod brez spremljevalca
Iz Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj so v torek, 17. marca, sporočili, da bodo zaradi epidemioloških razmer širjenja koronavirusa covid-19 izvajali le nujne preglede. Vsem opredeljenim nosečnicam bodo preglede zagotavljali po prilagojenem načinu obravnave. Prav tako do preklica ni več možnosti prisotnosti spremljevalca pri porodu. V primeru tuje govorečih pacientk bodo s prevajalci kontaktirali le po telefonu. Če imate znake akutnega respiratornega infekta ali imate potrjeno okužbo s covidom-19 in nujno potrebujete njihovo medicinsko pomoč, prej pokličete na številko 04 20 82 800. Za posvet z izbranim ginekologom lahko pokličete vsak dan od 8. do 14. ure na isto telefonsko številko in pritisnete številko dve za naročanje, kjer bo na voljo eden od ginekologov.
Preskrba z zdravili
Iz Gorenjskih lekarn sporočajo, da se zaradi močno povečanega obsega dela po celotni verigi distribucije zdravil v tem obdobju vsi ukvarjajo le z najnujnejšimi zadevami. To je preskrba z zdravili. »Vse ostale aktivnosti, ki jih sicer izvajamo, so začasno ustavljene. Med drugim tudi vračanje starih in neuporabljenih zdravil v lekarne. Vračanje bo ponovno steklo takoj, ko se zadeve umirijo. Občane prosimo za razumevanje,« je sporočila direktorica Gorenjskih lekarn Romana Rakovec, mag. farm. Spremenjen je delovni čas lekarne v trgovskem centru Qlandia Kranj. Lekarna je odprta od ponedeljka do sobote od 10. do 18. ure. »Lokalne civilne zaščite nudijo tudi pomoč pri dostavi zdravil na dom za paciente, ki nimajo možnosti pomoči s strani svojcev in so zboleli; gre le za zdravila, ki so bila predpisana na recept in nimajo doplačila,« je še pojasnila Rakovčeva.
Za onkološke bolnike brezplačna številka 080 29 00
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana deluje brezplačna telefonska številka 080 29 00, na kateri lahko onkološki bolniki in svojci vsak dan od ponedeljka do petka med 8.30 in 15. uro dobijo informacije glede delovanja Onkološkega inštituta v času epidemije novega koronavirusa.
Če še niste vedeli ...
SARS-CoV-2 je novi koronavirus, ki povzroča virusno bolezen covid-19. Zdravstveni strokovnjaki so za novo bolezen izbrali ime covid-19: »co« za corona oziroma korona, »vi« za virus, »d« za desease, kar v angleščini pomeni bolezen, 19 pa zato, ker se je bolezen pojavila leta 2019.