Iščejo rešitve za umiritev prometa v alpskem svetu
Tako Triglavski narodni park kot lokalne skupnosti si v času, ko pritisk turizma na občutljivi gorski svet narašča, prizadevajo za zmanjšanje negativnih vplivov, predvsem tistih, ki jih prinašajo vse večje prometne obremenitve. Po julijski regulaciji na cestah na Mangart in v Ukanc avgusta nove rešitve za Mojstrano in Vrata.
V Vintgarju so lani našteli dobrih tristo tisoč obiskovalcev, 15. avgusta lani je bilo v Vratih dva tisoč avtomobilov, v vsem lanskem letu pa več kot 42 tisoč obiskovalcev; na najbolj obremenjeni dan kar 12 tisoč.
Mojstrana – »V Vintgarju so lani našteli dobrih tristo tisoč obiskovalcev, 15. avgusta lani je bilo v Vratih dva tisoč avtomobilov, v vsem lanskem letu pa več kot 42 tisoč obiskovalcev; na najbolj obremenjeni dan kar 12 tisoč,« je nekaj ilustrativnih številk in s tem razlogov, da si tako v našem edinem nacionalnem parku kot v lokalnih skupnostih na njegovem območju v zadnjih letih intenzivno prizadevajo za zmanjšanje in umirjanje prometa, navedel direktor TNP Janez Rakar. »Vzpostavili smo številne javne prevoze, nadaljujemo aktivnosti, kot so promocijski dnevi in umirjanje prometa,« je zagotovila Tina Markun iz Triglavskega narodnega parka in pojasnila, da bodo tudi letos v avgustu nadaljevali aktivnosti v eni od prometno najbolj obremenjenih dolin pri nas, dolini Vrata.
»Naša prizadevanja gredo v smeri ohranjanja narave in kulturne dediščine, prebivalcem znotraj Triglavskega narodnega parka želimo omogočiti normalno življenje, želimo pa tudi, da bi bilo doživetje obiska parka kakovostnejše tudi za obiskovalce,« zatrjuje Rekar. »V obilici pločevine to zagotovo ni, posledica je, da so nezadovoljni vsi: obiskovalci, prebivalci, upravljavci … Očitno je prišlo od kritične točke, na kateri smo morali nekaj narediti. Vesel sem razumevanja z vseh strani. Odziv obiskovalcev – tudi julija v Bohinju in na Mangartski cesti – je dober.« Na podlagi izkušenj, ki so si jih pridobili z lanskim projektnim dnem, tokrat aktivnosti širijo na tri najbolj obremenjene konce tedna v avgustu, skupaj s prazničnim koncem tedna bodo tako osem dni v mesecu v Mojstrani zagotavljali brezplačna parkirišča in javni prevoz v Vrata. Kot je pojasnil podžupan Kranjske Gore Bogdan Janša, je na avtobusni trasi predvidenih kar nekaj postajališč, tako da bodo obiskovalci, če bodo želeli, del poti lahko opravili tudi peš.
»Številke, ki jih beležimo v zadnjem obdobju, so grozljive, zato je treba napeti vse sile, da naša prizadevanja za umiritev situacije dobijo širšo podporo in da projekt, ki smo ga začeli lani, tudi zaključimo in ga v polni meri začnemo izvajati že v prihodnjem letu,« je poudaril Janša.
Akciji in prizadevanjem za umiritev prometa se pridružuje tudi Planinska zveza Slovenije. Podpredsednik Miro Eržen opozarja, da je prav planinstvo eden od pomembnih dejavnikov turizma, saj glede na lani opravljeno študijo ustvari okoli 131 milijonov evrov neposrednega dohodka letno, upoštevajoč multiplikativne učinke pa celo več kot 230 milijonov. »A tujci, ki pridejo k nam, poudarjajo, da imamo čudovito naravo in prijazne ljudi, da pa so razmere na področju javnega prevoza in logistike slabe in neurejene,« je opozoril Eržen, ki je turiste in planince tudi tokrat opozoril varno hojo v hribe. Planinska zveza je v zvezi s tem pred kratkim izdala posebno brošuro, s katero planince opozarja, kako pravilo hoditi prek planinskih pašnikov. »Obiskovalci, predvsem iz urbanih središč, nimajo niti osnovnega znanja o tem, kako se obnašati tam, kjer je živina.«
Prizadevanjem za umiritev razmer se pridružujejo tudi policisti, ki usmerjajo, opozarjajo pa tudi kaznujejo tiste, ki kršijo prometne predpise. Kot je ob tem še opozoril Simon Sušanj s Policijske uprave Kranj, pa v alpskih dolinah in drugih turističnih središčih opažajo veliko kraj. »Tudi policisti smo tam, že s svojo prisotnostjo skušamo vplivati na večjo varnost, velik del naših akcij pa je seveda namenjen ozaveščanju in preventivi.«