Potovanja tako in drugače
Potovanja so vse bolj privlačen način preživljanja prostega časa, še posebno na vrhuncu sezone v juliju in avgustu, globalnemu naraščanju turizma pa sledimo tudi Slovenci. Vsak sedmi starejši od 15 let se je lani vsaj enkrat odpravil na potovanje, tedenske počitnice si je lahko privoščilo tudi 76 odstotkov gorenjskih družin. Med tujimi državami je še vedno daleč najbolj priljubljena Hrvaška, kamor se je lani odpravilo šest izmed desetih Slovencev, ki so odšli prek državnih meja. Kot beleži statistika, Slovenci radi obiščemo tudi druge sosednje države, vsaj srednjemu razredu vse bolj dostopne letalske vozovnice pa omogočajo obiske tudi daleč prek meja Evrope. Na potovanjih spoznavamo tuje kulture, si širimo obzorja in večkrat ugotavljamo, da so nam ljudje iz daljnih dežel, pa naj imajo še tako »čudne« navade, pravzaprav zelo podobni.
Za spoznavanje drugih kultur pa nam ni treba vedno odpotovati nekaj sto ali tisoč kilometrov od doma in porabiti gore denarja. Že dobra knjiga nam omogoča svojevrstno potovanje in spoznavanje neznanih svetov, in to kar z domačega kavča. Včasih pa se nam ponudi priložnost spoznati žive knjige – ljudi, ki živijo drugače kot mi in so svojo zgodbo pripravljeni deliti.
Takšni knjigi na dveh nogah sta gotovo Christophe Rukundo in Jean Damascene Kwizero iz Ruande, ki sta se nedavno ob pomoči Slovenske karitas, ministrstva za zunanje zadeve in gorenjskega podjetja Damahaus Prestige na Zgornjem Brniku učila izdelovati opeke, s katerimi bodo najrevnejšim slojem te afriške države pomagali graditi boljše domove. Učila pa se nista le Krištof in Janez, kot so ju poimenovali dobrovoljni Gorenjci, temveč vsi, ki so ju spoznali v času njunega tritedenskega obiska. Marsikdo, ki se ne bo nikoli odpravil v Ruando, je tako lahko izvedel, da ima le peščica njunih sodržavljanov dostop do električne energije, da večina živi v hišah iz blata in zasluži le kakšen evro na dan.
Še bolj pomembno pa je to, da so lahko poklepetali z dvema nasmejanima mladeničema. Takšen pogovor namreč lahko ponudi precej bolj zanimivo potovanje od ležanja v turističnem resortu kakšne od t. i. eksotičnih držav. Lahko pomaga razumeti, kar sta želela sporočiti gosta iz Ruande. Da Afričani niso nujno prihajajoča grožnja, ki se poskuša polastiti Evrope, temveč ljudje, ki si tako kot mi predvsem želijo ustvariti boljše življenjske pogoje za normalno bivanje v svoji državi. Slovenci pa smo lahko ponosni, da jim pri tem pomagamo – tudi z znanjem in voljo gorenjskega podjetja.
Zato potujmo ves čas, tudi kadar smo doma.