Jezik Ilircev in Valentin Vodnik

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (209)

V preteklosti so nekateri radi rekli, da gre na Kranjskem za jezik Ilircev. Tudi naši predniki so bili navdušeni, ko so Francozi ustanovili Ilirske province s centrom v Ljubljani, vendar Slovenci in Slovani z Iliri nimamo dosti skupnega. Kopitar je še decembra 1810 na Dunaju dobil informacijo, da nameravajo Francozi »napraviti ilirščino, ne kranjščine, za jezik nižje šole in za pismeni deželni jezik«. Tudi Primic v Gradcu je junija 1811 izvedel, da Francozi »Raguzejsko ino Dalmatinsko bolj čislajo kakor Kranjsko«. Šlo je za dalmatinsko-štokavsko narečje, kakršnega so govorili v Dubrovniku. Valentin Vodnik je poslal 23. julija 1811 francoskemu guvernerju Ilirskih provinc posebno spomenico, v kateri je poudaril, da se »jezik Ilircev deli na srbsko in slovensko narečje«. Svojo slovnico Pismenost ali gramatika za perve šole je poslal francoskemu guvernerju Bertrandu in ponovno jasno poudari, kako se jezik Ilircev deli na dvoje glavnih narečij, na srbsko in slovensko (slovenzisch): »Prvemu se je reklo v dvornem jeziku na Dunaju ilirski, poslednjemu med Nemci pa vendski. Med seboj se razlikujeta približno tako kakor spodnjenemščina in visokonemščina, ali kakor furlanščina in beneščina, pietmonščina in toskanščina v svojem območju.«

Vodnikova spomenica je jasno poudarjala, da je treba obe »narečji«, slovensko in srbsko, gojiti kot dvoje samostojnih knjižnih jezikov. Vodnik je v spomenici izrazil željo po bodočem stapljanju obeh jezikovnih sestavov: »Dotlej pa, dokler si ne podamo rok, se naj prevajajo akti ali v obe narečji za vsako teh dveh strani posebej, ali pa naj se najde spretna roka, ki bi mogla upati, da naredi obema razumljiv prevod … Kakšen drugi obči jezik bo za našo Ilirijo ravno tako malo mogoč, kakor je ostal nemški. Italijani so pri nas isto kakor Nemci. Kočevec se nauči naše slovenščine, a ohranja vedno svojo frankovščino. Lega Goričana, Tržačana, Kranjca povzroča, da govore več priučenih jezikov, a mati jih je učila ''slovensko'' - in kdo bo matere pošiljal v šole?«

Iliri so bili sicer skupina plemen, ki je že pred letom dva tisoč pred našim štetjem naseljevala del zahodnega Balkana in skrajni jugovzhodni del obale Apeninskega polotoka. Ozemlje, naseljeno z Iliri, so grški in rimski avtorji imenovali Ilirija in je obsegalo večino nekdanje Jugoslavije in severne Albanije. Ilirsko poreklo se še danes pripisuje tudi nekaterim antičnim ljudstvom v Italiji, predvsem Japigom, Davnom in Mesapom. Ilirska ljudstva sama sebe sicer nikoli niso imela za Ilire in niso zase uporabljala tudi nobenega drugega skupnega imena. Slovanska plemena so šele med šestim in osmim stoletjem zavzela obmorska območja Balkana …

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

V Steinachu v Avstriji se je 22. 7. 1876 rodil perutninar Anton Lehrmann, ki velja za začetnika organizirane reje malih živali na Slovenskem. Zaposlil se je v Predilnici v Tržiču, leta 1904 tam ustanovil Prvi Kranjski perutninarski zavod in ga leta 1907 preselil v Ljubljano.

Na Skaručni se je 24. 7. 1842 v družini revnega bajtarja in čevljarja rodil slovenski humoristični pisatelj Jakob Alešovec. Leta 1869 je začel izdajati satirično-politični list Brencelj, ki ga je 17 let sam urejal in večinoma tudi pisal.

V Podvrhu pri Škofji Loki se je 26. 7. 1776 rodil kirurg in porodničar profesor Ignacij Pintar (Binter, Pinter). Prenovil in razširil je porodnišnico v Ljubljani.

Na Dobenem pri Mengšu se je 28. 7. 1886 rodil slovenski narodni delavec Frank Aleš. Leta 1903 se je izselil v ZDA.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / četrtek, 28. julij 2016 / 11:34

Brezplačno anonimno testiranje

Ob svetovnem dnevu hepatitisa bo na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana potekalo brezplačno anonimno testiranje.

Objavljeno na isti dan


Kultura / sreda, 15. januar 2020 / 22:04

Velik, da bi bil majhen

Galerija Sokolskega doma v Škofji Loki gosti fotografsko razstavo Janeza Pelka z naslovom Stroboskopske regresije. Stara hiša, ženski akt in avtorjevi »bliski« iz preteklosti.

Zanimivosti / sreda, 15. januar 2020 / 21:59

Zadovoljni pohodniki

Veliko udeležencev nedeljske slovesnosti v Dražgošah je prišlo v vas pod Jelovico peš po krajših ali daljših poteh. Peterico od njih smo vprašali, kakšna je bila hoja in zakaj se odločajo...

Tržič / sreda, 15. januar 2020 / 21:56

Razpis za energetsko učinkovitost

V Tržiču je Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo predstavilo razpis za podporo mikro, malim in srednje velikim podjetjem s področja turizma za povečanje snovne in energetske učinkovitosti....

Izleti GG / sreda, 15. januar 2020 / 21:47

Žar, da te kap

Najstarejši del Las Vegasa je ulica Fremont Street, med drugim je bila to tudi prva tlakovana ulica v mestu. Danes je zagotovo eden najživahnejših delov Las Vegasa. Cona za pešce je zvečer...

Razvedrilo / sreda, 15. januar 2020 / 21:35

Preživetje v divjini

Bi bili sposobni odložiti telefon, brez najsodobnejše opreme prenočiti pod zvezdami, prepoznati pravo nevarnost, zanetiti ogenj, uporabiti starodavne veščine preživetja in najti pravo smer? Na Planet...