Več porok in manj razvez
V Sloveniji je bilo lani v primerjavi z letom prej kar 12 odstotkov več sklenitev zakonskih zvez in za 1,2 odstotka manj razvez. Povprečna starost ženina in neveste ob sklenitvi prve zakonske zveze se je lani še zvišala. Lani je bilo sklenjenih tudi petdeset partnerskih zvez – 27 moških in 23 ženskih.
Lani je 99 ženinov in 105 nevest sklenilo zakonsko zvezo na svoj rojstni dan.
Dvanajst parov se je lani razvezalo po petdesetih in več letih zakona.
Kranj – Po podatkih državnega statističnega urada je bilo lani v Sloveniji sklenjenih 7256 zakonskih zvez, kar je bilo 775 ali 12 odstotkov več kot leto prej. Kar dve tretjini parov sta se poročili na soboto, približno šestina na sredo, prav toliko pa tudi v preostalih dneh tedna. Največ parov, kar 276, se je poročilo 18. avgusta. Med meseci je bil glede porok »najmočnejši« junij, v tem mesecu je sklenilo zakonsko zvezo več kot 1100 parov, več kot tisoč se jih je poročilo še maja, avgusta in septembra. Za 6394 ženinov in za 6439 nevest je bila to prva zakonska zveza. Povprečna starost ženinov in nevest se je še zvišala. Ženini, ki so se poročili prvič, so bili povprečno stari 32,6 leta (leto prej 32,2), neveste pa 30,5 leta (predlani 30,1). Več kot štiri petine zakonskih zvez je bilo sklenjenih med državljani Slovenije. Pri 596 porokah je bil ženin državljan Slovenije, nevesta pa državljanka kake druge države, največkrat Bosne in Hercegovine. Pri 563 porokah pa je nevesta, državljanka Slovenije, sklenila zakonsko zvezo z ženinom, ki je bil državljan druge države, največkrat Bosne in Hercegovine. Pri 168 sklenitvah zakonske zveze sta bila oba, ženin in nevesta, prebivalca s tujim državljanstvom.
Lani je bilo v Sloveniji 2347 razvez zakonskih zvez, kar je bilo 40 ali 1,7 odstotka manj kot leto prej. Možje so bili ob razvezi povprečno stari 46,8 leta, žene pa 43,8 leta. Štiriinštirideset zakonskih zvez je bilo razvezanih že v prvem letu zakona, sicer pa so zakonske zveze v poprečju trajale do razveze nekaj več kot štirinajst let. V polovici razvezanih zakonskih zvez ni bilo mladoletnih otrok, v preostalih pa je bilo ob razvezi skupno 1871 vzdrževanih mladoletnih otrok. Večina teh otrok (skoraj 70 odstotkov) je bila ob razvezi dodeljena materam, dobra petina obema staršema, nekaj več kot šest odstotkov pa očetom.
In kako je bilo lani s porokami in razvezami na širšem gorenjskem območju? Največ porok je bilo glede na število prebivalcev v občinah Jezersko (4,8 poroke na tisoč prebivalcev), Preddvor (4,6), Mengeš (4,1), Železniki (4,0) Gorenja vas - Poljane (3,9) in Jesenice (3,9), najmanj pa v občinah Vodice (1,8), Bohinj (2,2), Šenčur (2,3), Kranjska Gora (2,5) in Naklo (2,6). Zanimivo: v gorenjski statistični regiji je bil en ženin in pet nevest starih do 19 let, kar 23 ženinov in 13 nevest pa je bilo starih 60 let in več. Kar zadeva razveze, jih je bilo največ v občinah Jezersko (3,2 na tisoč prebivalcev), Jesenice (1,7), Vodice (1,6), Kranjska Gora (1,5) in Medvode (1,5), najmanj pa v občinah Preddvor (0,3), Gorenja vas - Poljane (0,4), Železniki (0,4) in Mengeš (0,4). V gorenjski statistični regiji so se trije pari razvezali prej kot v enem letu od sklenitve zakonske zveze, 51 parov pa potlej, ko so v zakonski zvezi vztrajali 25 let ali več. V dveh razvezanih zakonih je bilo po podatkih statističnega urada štiri ali več vzdrževanih otrok.