Hotel znova na dražbo
Manj kot tri mesece za tem, ko je upokojeni kamniški notar Janez Novak na dražbi kupil edini kamniški hotel Malograjski dvor, je usoda slednjega znova negotova. Zaradi večjih skritih napak je kupec od kupoprodajne pogodbe odstopil, stečajni upravitelj bo zato sklical novo, že peto dražbo.
Kamnik – Pred poletjem je Kamničane razveselila vest, da je hotel Malograjski dvor, ki je zaradi stečajnega postopka zadnji dve leti sameval, za 750 tisoč evrov kupila družba Lex Info s sedežem v Kamniku, ki je v lasti znanega upokojenega notarja Janeza Novaka. Ta nam je ob nakupu v začetku junija zaupal, da bo stavbo treba nekoliko prenoviti in da bi prve goste lahko sprejeli že konec poletja, a v torek je odjeknila novica, da z nakupom vendarle ne bo nič. Naložba naj bi bila zaradi nepričakovanih stroškov vendarle preveč negotova.
Razlog so hujše skrite napake
Janez Novak je sporočil, da od sklenjene pogodbe o nakupu hotela Malograjski dvor odstopa zato, ker ob nakupu ni bil seznanjen z večjimi pomanjkljivostmi v stavbi in ker Banka Sberbank kot glavni upnik do 22. avgusta, ko se je iztekel zadnji rok za izvršitev plačila celotne kupnine, ni pristala na njegov predlog sorazmernega kritja stroškov.
»Ponujeno ceno smo kot kupec oblikovali na podlagi ogleda stavbe in predhodnih informacij v medijih, da je stanje hotela takšno, da z malo osvežitve omogoča takojšen zagon. Ob skrbnemu pregledu stanja nepremičnine so bila predvidena potrebna vlaganja – poleg nujne osvežitve hotela z beljenjem, čiščenjem in razkuževanjem – še nadomestitev poškodovane in manjkajoče kuhinjske opreme ter nakup manjkajoče opreme sob. Drugih bistvenih pomanjkljivosti hotela ob pregledu ni bilo mogoče zaznati, vse naprave za ogrevanje in hlajenje pa so nam bile predstavljene kot delujoče. Po sklenitvi pogodbe in zagotovitvi potrebnih finančnih sredstev za nakup je bilo plačilo kupnine zadržano, dokler nismo kot kupec v soglasju s stečajnim upraviteljem izvedli podrobnega pregleda delovanja naprav. Zaradi želje po čimprejšnjem pričetku poslovanja smo sočasno začeli tudi z izvajanjem nujno potrebnih remontov opreme, katerih napake so bile vidne in smo jih v svoje breme vzeli že pred nakupom (načelo videno-kupljeno). V tem času pa so bile na vitalni opremi in napravah hotela ugotovljene skrite napake, ki jih ob ogledu hotela ni bilo mogoče zaznati, morale pa so biti znane prejšnjemu lastniku in najemniku – posledično pa torej tudi stečajnemu upravitelju,« je zapisal Janez Novak in opozoril, da je računalniški sistem, preko katerega je bil voden celoten sistem upravljanja hotela – od recepcije, blagajniškega poslovanja, kartičnega zaklepanja sob do regulacije sistemov ogrevanja, hlajenja in prezračevanja hotela, nedelujoč, saj naj bi bili s serverja odstranjeni vsi diski skupaj z licencami za programsko opremo. Prav tako v stavbi ne delujeta sistem ogrevanja s toplotno črpalko in centralna klimatska naprava. Težave pa so se nedavno pojavile tudi ob dveh močnih nalivih, ko je prišlo do vdora vode v kletne prostore preko tal in zidov, kar naj bi bila posledica slabe gradbene izvedbe. Po Novakovem mnenju naj bi bila potrebna celovita sanacija celotne kletne etaže.
Banka stroškov noče kriti
»Naštete napake, ki jih ob ogledu hotela pred udeležbo na dražbi ni bilo mogoče zaznati, pomenijo odstopanje od pričakovanih lastnosti predmeta pogodbe, kot so bile kupcu ob ogledu predstavljene, zato zanje pogodbeno določilo 'videno – kupljeno' ne more veljati, tudi zato, ker so bile stečajnemu upravitelju poznane, načelo vestnega in poštenega dela pa mu nalaga, da s takimi napakami kupce seznani,« je do stečajnega upravitelja kritičen Janez Novak, razočaran pa je tudi nad banko. »Cel mesec smo s pomočjo izvedencev in izvajalcev iskali rešitve in pridobivali predračune za odpravo napak in gradbeno sanacijo, vendar pa Sberbank kot glavni upnik do 22. avgusta, ko se je iztekel zadnji rok za izvršitev plačila celotne kupnine, ni pristala na naš predlog sorazmernega kritja stroškov,« zaključuje upokojeni notar in poudarja, da nakup in vodenje hotela, ki ima funkcionalno že sam po sebi določene omejitve zaradi zatečenih gradbenih gabaritov, ni ljubiteljsko početje, pač pa zahteven poslovni projekt, ki mora biti ekonomsko upravičen, po celoviti analizi vseh dodatnih stroškov pa se mu zdi nadaljevanje posla preveliko tveganje. Kot je še zapisal, svojega poslanstva kot kupec ni videl v čim večjem kritju izgube banke v tem njenem propadlem finančnem projektu, pač pa v lastni finančno vzdržni naložbi, ki bi dolgoročno omogočala poslovanje te krajevne turistične infrastrukture.
Poklicali smo tudi stečajnega upravitelja Igorja Bončino, ki nam je z dopusta sporočil, da še čaka mnenje banke in da se bo postopek prodaje nadaljeval z novo dražbo.