Pri spomeniku v Kokri so obudili spomin na požig vasi pred 77 leti. / Foto: Tina Dokl

Spomin na požig Kokre

Pri spomeniku NOB v Kokri so se s slovesnostjo spomnili julija 1942, ko so nemški okupatorji požgali vas, ustrelili več domačinov in talcev, vaščane pa odpeljali v taborišča.

Kokra – K spomeniku so Fani Koder, Vanda Arnež in Stane Povšnar položili vence, zapel je Mešani pevski zbor Kokrškega odreda Preddvor, z recitacijami so se spomnili težkih časov v drugi svetovni vojni, ko so se domoljubi uprli nemški okupaciji in mnogi izgubili tudi življenja. Žrtve okupatorjevih povračilnih ukrepov so bili tudi vaščani Kokre. »Pred 77 leti se je v Kokri zgodil surov in okruten masker: morilo se je, likvidiralo, požigalo ... Okupatorji so požgali Jurjevo gostilno, žago, župnišče in sedem hiš, prebivalce so odpeljali v nemška taborišča,« je v nagovoru dejal predsednik krajevnega združenja za vrednote NOB Preddvor Franc Ekar. Spomenik stoji na mestu, kjer je bilo požgano župnišče. Že leta 1952 so ga tu postavili domačini s privoljenjem nadškofije v čast ljudem, ki so žrtvovali svoja življenja za svobodo in ohranitev slovenskega naroda.

Franc Ekar je spregovoril tudi o drugih okupatorjevih požigih v okolici in o njihovi strogi prepovedi gasilcem, da bi gasili ognjene zublje. Govoril je o partizanskem boju proti okupatorju, o pravici in dolžnosti napadenih, da varujejo svoj obstoj, branijo svojo družino, domačijo, domovino in tudi o tistih, ki so sodelovali z okupatorjem, kar je bilo enako nesprejemljivo kot sam okupatorjev napad na slovenstvo. Spomnil je na zavezniško konferenco leta 1943 v Teheranu, ko so Roosevelt, Churchill in Stalin priznali partizansko vojsko kot edino legitimno vojaško silo na območju takratne Jugoslavije, in ta vojska je leta 1945 izbojevala tudi zmago. »S tem so bili začrtani tudi temelji za poznejši nastanek samostojne Slovenije, čeprav smo nanjo čakali 46 let,« je poudaril govornik. Zbrane sta pozdravila tudi Božo Janež, predsednik združenja za vrednote NOB Kranj in Rok Roblek, župan Občine Preddvor. Janež je v borčevske vrste povabil nove člane, da bi se združenje pomladilo in bi se vrednote ohranjale tudi naprej. Rok Roblek, predstavnik generacije, ki ne ve, kaj je vojna, saj živi v miru in blagostanju, pa je poudaril, kako pomembno se je spominjati dogodkov, kakršen je leta 1942 prizadel najdaljšo slovensko vas. Hvala in čast preteklim rodovom za to, da se danes lahko pozdravljamo in govorimo v slovenskem jeziku, je dejal Roblek.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Komenda / sreda, 26. junij 2019 / 08:47

Hrženjak o požaru v zbirnem centru

Glede na izsledke meritev požar v Suhadolah ni povzročil onesnaženja vode in zraka.

Objavljeno na isti dan


Žirovnica / sobota, 1. avgust 2015 / 15:02

Jubilej predhodnice Prešernove koče na Stolu

Žirovnica – Na včerajšnji dan pred 105 leti je bila slovesno odprta Prešernova koča na Stolu, predhodnica današnje koče. Ob odprtju so v Planinskem vestniku leta 1910 zapisali: »Kranjska podružnica...

Jesenice / sobota, 1. avgust 2015 / 13:50

Spominski dan občine Jesenice

Jesenice – Občina Jesenice 1. avgusta praznuje spominski dan, ko se spominjajo prvega oboroženega spopada med partizani in Nemci na Gorenjskem. Vsako leto ga obeležijo z obiskom spomenika, ki stoji...

Žirovnica / sobota, 1. avgust 2015 / 13:49

Nov dom bo dobilo pet družin

Na Selu pri Žirovnici se zaključuje gradnja večstanovanjskega objekta, v katerem bodo uredili neprofitna stanovanja.

Gorenja vas-Poljane / sobota, 1. avgust 2015 / 13:47

V nedeljo Dan oglarjev na Starem vrhu

Stari vrh – Člani Turističnega društva Stari vrh bodo v nedeljo, 2. avgusta, pripravili tradicionalni, že 44. Dan oglarjev z bogatim kulturnim in zabavnim programom. Druženje se bo ob 8. uri začelo...

Šport / sobota, 1. avgust 2015 / 13:46

Naši spet v močni zasedbi

Minulo soboto se je začelo svetovno prvenstvo v plavanju v Kazanu, izmed kar enajstih naših plavalk in plavalcev pa je najprej nastopila daljinska plavalka Špela Perše.