Odjem elektrike se je lani še povečal
Elektro Gorenjska je lani posloval rekordno, ustvarili so 8,15 milijona evrov čistega dobička. V primerjavi z letom 2017 se je odjem elektrike na Gorenjskem povečal za dobre štiri odstotke.
Kranj – Skupščina elektrodistribucijske družbe Elektro Gorenjska je v četrtek sklenila, da se celoten lanski bilančni dobiček v višini 2,59 milijona evrov nameni izplačilu dividend delničarjem v bruto vrednosti 0,15 evra na delnico. Dividende bodo izplačali 26. julija. Delničarji so seznanili tudi z revidiranim letnim poročilom družbe in konsolidiranim letnim poročilom skupine Elektro Gorenjska za leto 2018, prav tako s poročilom o odkupu delnic v poslovnem letu 2018, upravi in nadzornemu svetu družbe pa so podelili razrešnico za opravljeno delo v preteklem letu. Za pooblaščenega revizorja za poslovno leto 2019 so imenovali družbo BDO Revizija.
Iz Elektra Gorenjska so sporočili, da so lani poslovali najuspešneje doslej, saj so zabeležili kar 8,15 milijona evrov čistega dobička. Čisti prihodki od prodaje so znašali 33,8 milijona evrov, dobiček pred obdavčitvijo pa je bil izkazan kar v višini 9,2 milijona evrov.
V primerjavi z letom 2017 se je odjem električne energije povečal za 4,1 odstotka, skupaj pa so uporabnikom na Gorenjskem zagotovili kar 1149 GWh električne energije.
Za naložbe so porabili 17,7 milijona evrov. »Družba je bila najbolj dejavna pri projektiranju in gradnji 110-kilovoltnih objektov. Uradno smo predali namenu razdelilno transformatorsko postajo Radovljica, prav tako smo v omrežje vključili novo razdelilno postajo Brnik, ki bo omogočila razvoj nastajajoče industrijske cone ob letališču Jožeta Pučnika. V letu 2018 smo pridobili zeleno luč za izgradnjo dvosistemskega daljnovoda dvakrat 110 kilovoltov Kamnik–Visoko. Investitorja sta Elektro Gorenjska in Elektro Ljubljana. Za projekt, ki bo predvidoma zaključen leta 2021, ocenjujemo, da bomo v letu 2019 prejeli gradbeno dovoljenje. Nadaljujemo naložbe v sistem naprednega merjenja. Do konca leta 2018 je bilo v sistem vključenih že 56 odstotkov naprednih števcev električne energije,« je razložil predsednik uprave Ivan Šmon.
V distribucijsko omrežje bo treba na podlagi trenutnih analiz poleg že predvidenih 15 milijonov evrov vsako leto dodatno investirati od 20 do 40 milijonov evrov, je napovedal Šmon. Gorenjskega elektrodistributerja namreč čaka izziv prehoda v nizkoogljično družbo. »Če želimo na omrežje priklopiti veliko število novih porabnikov, kot so električna vozila, toplotne črpalke in razpršeni obnovljivi viri energije, moramo poleg uvajanja naprednih sistemov, ki bodo omogočali razvoj trga prožnosti in lokalnega shranjevanja električne energije, razmišljati predvsem o temeljiti krepitvi omrežja. Za kaj takega potrebujemo veliko več sredstev, kot nam jih namenja sedanji regulatorni okvir,« je še povedal.