Spreminjali naj bi datume
Medtem ko so na smučišču Vogel minuli konec tedna prvič v tej smučarski sezoni zagnali žičniške naprave, na kranjskem okrajnem sodišču poteka kazenski postopek zaradi domnevnih nepravilnosti pri pridobivanju evropskih sredstev za posodobitev tamkajšnjih žičnic.
Kranj – Pred obtožbami, da so preslepili ali pomagali preslepiti, da so na Voglu za novi štirisedežnici pred sedmimi leti iz evropskega sklada za regionalni razvoj prejeli 1,7 milijona evrov nepovratnih sredstev, se na Okrajnem sodišču v Kranju branijo dolgoletni direktor Žičnic Vogel Tomaž Šumi in njegov naslednik Anton Šteblaj, ki je bil v. d. direktorja zgolj pet mesecev, Branko Žiberna, Darko Prezelj in Stanislav Remic iz Gorenjske gradbene družbe (v obravnavanem času še Cestnega podjetja Kranj) ter direktor Projektivnega podjetja Kranj Marjan Markič. Tožilstvo jim očita, da so na dokumentih, pomembnih za pridobitev evropskih sredstev, prilagodili datume izvedbe gradbenih del. Sodni postopek je sicer še v fazi predobravnavnega naroka, na katerem so se vsi obdolženi že opredelili za nedolžne, sodnica Milena Turuk pa želi pred sprejetjem odločitve, ali bo iz sodnega spisa izločila najpomembnejši del dokaznega gradiva, kar predlaga obramba, zaslišati še nekaj prič.
Obramba zatrjuje, da so kranjski kriminalisti do mnogih dokumentov, zaseženih v preiskavi, prišli na nezakonit način. Obdolženih, tedaj večinoma odgovornih oseb v svojih podjetjih, namreč niso seznanili, da imajo status osumljencev, zato ti tudi niso bili poučeni o svojih pravicah. Kriminalisti so sicer večino gradiva pridobivali od administrativnih delavcev, vendar pa so odvetniki prepričani, da so s tem nedovoljeno zaobšli zakon, kar ima za posledico procesne kršitve. Policija oziroma tožilstvo po drugi strani trdita, da je ob zasegu dokumentov preiskava potekala še zoper neznanega storilca.
Na zadnjem naroku je sodnica, ki bo predobravnavni narok nadaljevala sredi decembra, o okoliščinah uvedbe in poteka kriminalistične preiskave zaslišala kriminalistko Tanjo Klinar in njenega že upokojenega sodelavca Igorja Klemenca. Klinarjeva je pojasnila, da se je avgusta 2011 na njihovo željo sestala s tremi zaposlenimi iz Žičnic Vogel, ki so omenjali možnost obstoja nepravilnosti pri gradnji štirisedežnice Orlove glave, ki je potekala v letu 2007. »Zanimalo jih je, kako podati kazensko ovadbo, saj so sumili na nepravilnosti, ker pa s sabo niso imeli dokumentov, so dejali, da bodo prišli še enkrat. Na drugem sestanku so omenili, da gre za preplačilo gradbenih del za stebre žičnice in da bodo poslali pisno ovadbo. Te potem niso podali, zato sem po uradni dolžnosti naredila uradni zaznamek o zaznavi kaznivega dejanja in tako se je začela preiskava zoper neznanega storilca,« je razložila kriminalistka.
Kasneje se je izkazalo, da gradbena dela niso bila preplačana, temveč da obstajajo dokumenti z dvojnim datiranjem, s čimer naj bi zadostili razpisnim pogojem, saj so stare stebre porušili že pred objavo razpisa, je povedal upokojeni kriminalist Klemenc. »Prilagajali so se dokumenti, da so sploh prišli do evropskih sredstev, kar se po moji oceni dogaja v polovici primerov, policija pa odkrije le tiste, zaradi katerih prejme prijavo,« je ocenil. Po tej ugotovitvi kriminalistov je tožilstvo prekvalificiralo kaznivo dejanje v kazenski ovadbi, preiskava pa se je šele tedaj usmerila na konkretne osumljence, je še povedal Klemenc.