»Šuštarski« praznik na prvo septembrsko nedeljo / Foto: Tina Dokl

Šuštarska obuje tudi znanje

Šuštarska nedelja v Tržiču je pokazala, da »šuštarija« še živi in dela naprej. Na tradicionalni prireditvi, ki vsako leto privabi veliko število obiskovalcev, so predstavili tudi druge obrti, domače znanje. Bilo je zelo malo tistega, čemur rečemo »krama«.

Tržič – Na stojnici Fundacije Vincenca Drakslerja je bil na primer hlapec, kot so včasih rekli lesenemu sezuvalniku za škornje in čevlje. Baje odličen pripomoček, saj je sezuvanje z njim preprosto. Če je bila v galeriji Atrij na ogled razstava Slovo od Peka ... Peko živi, je bil tudi v mestnem jedru Tržiča »živ« dokaz, da najstarejša slovenska obutvena blagovna znamka živi naprej. Žirovska Alpina, ki je lani kupila blagovno znamko Peko, je imela premierni prikaz kolekcije, ki je zaživela na vzorčnih modelih, narejenih na Pekovih kopitih. »Lahko rečemo, da smo Peko pripeljali domov,« je povedal Blaž Ivanov, predstavnik Alpine. Žirovec Aleš Kacin, arhitekt, se ukvarja z oživljanjem čevljarstva, zapisovanjem tega znanja, prikazovanjem izdelave čevljev na tradicionalen način. Za obrt ga je navdušil ded Alojz Karner. »V zadnjem letu dedovega življenja, umrl je leta 2005, sva skupaj naredila čevlje. Še vedno jih nosim, so neuničjivi,« je povedal. Pokazal je tudi štefletni čevelj, narejen po modelu, ki ga je nosil Jože Plečnik. »Skrivnost je v konstrukciji. Ta čevelj nima nobenega umetnega lepila, ampak je vse zašito,« je pojasnil.

Iz tržiške tradicije so prikazali »frejšprehungo«, običaj, ko so čevljarske vajence sprejemali med pomočnike. In še druge zgodbe, ki jih hrani in oživlja tudi Tržiški muzej. »Cilj je, da gremo od svetovljanskega k lokalnemu, tržiškemu, k etno zgodbam in dogajanju,« je poudaril Borut Sajovic, župan Občine Tržič, organizatorke letošnje Šuštarske nedelje, na kateri odprejo vrata tržiške galerije in muzeji, nastopijo glasbeniki, plesalci in se predstavijo društva.

Častna občanka Tržiča Marija Ahačič Pollak je prebrala razmišljanje etnologa dr. Janeza Bogataja o – obutvi. O tem, da nihče ne pomisli na to, da je obuvalo pravzaprav najstarejši prometni transport in komunikacijsko sredstvo, še pred vozovi, kolesi ... In to v vseh letnih časih. Čevelj je eno od področij kulturne dediščine, zato prireditev, kot je Šuštarska nedelja, bogati ne samo tržiško, ampak slovensko čevljarstvo. Vsa sodobna prizadevanja rastejo iz temeljev, zato tak dogodek »obuje tudi znanje«, je ponazoril Bogataj.

In če se vrnemo k stojnicam. »Ne več, ampak bolje« se je s sloganom na eni predstavil okoljski raziskovalni zavod, v katerem odvrženo, pogosto tekstil, predelajo v nekaj novega, lepega.

»Se gremo igrat stare igre, narejene iz lesa?« so prijazno povabili iz tržiške rokodelske delavnice Kosmač. Usnjeni izdelki, čebelji pridelki, ročne pletenine, spletene tudi nekje na Štajerskem, pa grenadirmarš in tržiške flike iz krušne peči za prazne želodčke, za domov pa domače bučno olje, lahko z dodatkom čilija in seveda čevlji iz tržiških delavnic ... »Prva septembrska nedelja, angelska nedelja, je in bo ostala naš praznik, kajti tržiška 'šuštarija' živi in dela naprej,« je sklenil župan Sajovic.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / nedelja, 25. februar 2018 / 12:18

Čevlji in kopitarji

Navadili smo se že, da vsakoletna podelitev Prešernovih nagrad v našo demokracijo tipa »vsi se spoznamo na vse«, vedno znova prinaša nemir in polemike. Tako Slovencu enkrat ni všeč proslav...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 16. julij 2010 / 07:00

Stečaj, če prisilka ne bo uspela

Usoda Drnče, enega najlepših hotelskih objektov na Gorenjskem, znova visi na nitki. V postopku prisilne poravnave so vajeti lastništva prevzeli upniki, sodišče pa bo odločilo, ali gre Drnča (oziroma l...

Humor / petek, 16. julij 2010 / 07:00

Armenec zasluti biznis

Tale kava je odlična, smo razumeli Armenca na postajališču ob avtocesti, nakar nam je prodal še češnjeve zavitke, simpatična soseda pa kuhano koruzo.

Kranj / petek, 16. julij 2010 / 07:00

Še ena dimnikarska ...

Kranj - »Dimnikar je prišel na dom, odprl vratca dimnika, posvetil v dimnik z baterijo, vratca zaprl in za to zaračunal 19,20 evra. Napisal je, da je delal deset minut, v res...

GG Plus / petek, 16. julij 2010 / 07:00

Skrivnost Šmajdovega gradu

V Šmajdovem gradu v kanjonu Kokre naj bi se skrivali rokovnjači, še pred njimi naj bi se vanj ljudje zatekali pred Turki. Nedavno najden srebrnik letnico nastanka lahko zamakne še globlje v preteklost...

Prosti čas / petek, 16. julij 2010 / 07:00

Veseli dan s Sparkyjem

Kranjčani z Zoisove in njene okolice zelo dobro poznajo hipermarket Spar, ki je v petek praznoval že enajsti rojstni dan.