
Vodstvo ni dobilo razrešnice
Skupščina Lona, pred katero je brez glasovalne pravice ostalo enainsedemdeset odstotkov kapitala, je za novega člana nadzornega sveta imenovala Tomaža Kerna.
Kranj – Zadnja skupščina delničarjev kranjske hranilnice Lon, ki je potekala pred dobrim tednom, se ni iztekla po željah švicarskega sklada Kylin Prime Group, ki je ob lanski dokapitalizaciji s 16 odstotki vstopil v lastništvo Lona z namero, da pridobi njegov večinski delež, za kar pa še ni dobil soglasja Banke Slovenije. Še več – Banka Slovenije je Kylinu, ki ima zdaj uradno v lasti le 9,94 odstotka Lona, in še sedmim delničarjem, ki imajo v lasti skoraj 61 odstotkov hranilnice in po mnenju centralne banke sodijo v lastniški krog Kylina, že pred skupščino odvzela glasovalne pravice. Z zamrznitvijo glasovalnih pravic skoraj 71 odstotkom kapitala je seveda v vodo padlo tudi sprejetje večine predlaganih sklepov.
Delničarji, skupščine se je udeležilo 68,59 odstotka kapitala z glasovalnimi pravicami, namreč niso podprli Kylinovega predloga o imenovanju Erika Mohoroviča za novega člana nadzornega sveta, v katerem se je izpraznilo mesto po odstopu Branke Remškar. Za novega člana nadzornega sveta so tako v skladu z nasprotnim predlogom, ki ga je podala družba GIC Gradnje iz kroga lastnikov okoli Otmarja Zorna, imenovali Tomaža Kerna. Skupščina prav tako ni podelila razrešnic upravi in nadzornemu svetu za leto 2018, zavrnila pa je tudi predlagane spremembe statuta družbe, ki so med drugim predvidevale možnost povečanja osnovnega kapitala družbe.
Delničarji so se seznanili tudi z letnim poročilom Lona, s poročilom o delu službe notranje revizije za leto 2018 z mnenjem nadzornega sveta in z bilančnim dobičkom za leto 2018, ki je enak ničli. Lani ustvarjeni dobiček v višini 259 tisoč evrov in odpravljene oslabitve finančnih sredstev zaradi prehoda na novi mednarodni standard računovodskega poročanja v višini 575 tisoč evrov so namreč v hranilnici namenili za pokrivanje prenesene izgube iz leta 2017, ki je znašala 2,53 milijona evrov.
Še vedno pa ostaja neznanka, kaj se bo zgodilo z 71-odstotnim deležem Lona, ki ga po ugotovitvah Banke Slovenije obvladuje Kylin Prime Group in sedem povezanih delničarjev. Ker švicarska družba nima dovoljenja za preseganje kvalificiranega deleža, je centralna banka po poročanju časnika Delo konec maja naložila prodajo teh delnic. V Kylinu bodo temu najverjetneje ugovarjali, saj je po njihovem mnenju odredba Banke Slovenije neutemeljena, ker da ni dokazov, ki bi ga povezovali z drugimi sedmimi delničarji. Delo je tudi poročalo, da postopek proti omenjenim delničarjem zaradi usklajenega delovanja in kršenja prevzemne zakonodaje vodi tudi Agencija za trg vrednostnih papirjev.