Prosijo za pomoč pri razstavi
Ali lahko pomagate pri razstavi o gorenjskih prisilnih mobilizirancih v nemško vojsko?
Kranj – Nasilna mobilizacija Slovencev v nemško vojsko – okupatorjev zločin. Tako je bila razstava Po sili vojak, s katero so prisilno mobilizirani Slovenci v nemško vojsko prvič tako odločno vstopili v javni spomin, predstavljena 14. decembra 1990 na Odprtih straneh Gorenjskega glasa. Nato sem 28. decembra 1990 v Gorenjskem glasu pisal o »zboru nasilno mobiliziranih« v Kranju. Udeležilo se ga je okoli petsto ljudi. Opozorili so predvsem na dejstvo, da so bili v nemško vojsko vpoklicani v nasprotju z mednarodnim pravom, po vojni pa so jih komunistične oblasti obravnavale kot izdajalce, jih prikrajšale za odškodnine in druge pravice. Padlim so vzeli pravico do groba in spomina.
Če so v režimu pisali o okrog sedem tisoč mobiliziranih Gorenjcih, sem leta 1998 njihovo število zvišal na osem do devet tisoč. Dr. Monika Kokalj Kočevar ima poimensko popisanih več kot deset tisoč mobilizirancev. Možno je, da se bo število povečalo še za nekaj tisoč in morda doseglo štirinajst tisoč, kot je na primer ocenjeval Ivan Križnar. Število smrtnih žrtev se je povzpelo z okoli 1500 na okoli 1800.
Gorenjski glas je objavil spomine Alojza Žiberta. Temu so sledili še mnogi mobiliziranci, omenimo nekdanjega direktorja Gorenjskega glasa Igorja Slavca. Prav tako je Kokalj Kočevarjeva posnela številna pričevanja, ona in številni zbiralci so zbrali mnoge osebne predmete in dokumente mobilizirancev. Da bi povzeli vse te dosežke, v Gorenjskem muzeju oktobra letos pripravljamo razstavo o gorenjskih in koroških prisilnih mobilizirancih v nemško vojsko. Sodelujeta tudi dr. Uroš Košir in dr. Marjan Linasi iz Slovenj Gradca. Ker pa ugotavljamo, da številne družine pa tudi posamezni zbiralci hranijo predmete, dokumente, dnevnike, pisma mobilizirancev, ki bi jih lahko uporabili pri razstavi in v katalogu, se obračamo na vse, ki bi nam morda lahko pomagali. Prosimo vas, da se povežete z dr. Moniko Kokalj Kočevar v Muzeju novejše zgodovine Slovenije ali z dr. Jožetom Dežmanom v Gorenjskem muzeju v Kranju.