Krivolov ni tako redek pojav
V zadnjih petih letih je bilo na Gorenjskem okrog trideset primerov krivolova, pri katerih niso ugotovili uplenitelja divjadi, in še približno toliko primerov, pri katerih pa so storilca odkrili.
Kranj – Ko je lovski čuvaj Sebastjan Rehbergar prejšnji teden v lovišču Lovske družine Krvavec v bližini Praprotne Police našel v nastavljeni kovinski pasti že poginulo srno, smo na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano oziroma na inšpektorat za lovstvo, ki deluje v sestavi ministrstva, naslovili vprašanja, koliko prijav krivolova je letos in koliko v prejšnjih petih letih prejela inšpekcija na Gorenjskem oziroma v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju (LUO) in za kakšne oblike krivolova je šlo v teh primerih. Z ministrstva so sporočili, da je iz evidenc o odstrelu in izgubah, ki jih vodijo upravljavci lovišč v Gorenjskem LUO, in iz obvestil, ki jih je prejel inšpektor, razvidno, da je bilo v zadnjih petih letih na tem območju 32 (domnevnih) primerov krivolova, to je ustreljene divjadi, za katero ni bilo ugotovljeno, kdo jo je uplenil. Letos so v loviščih Šenčur in Krvavec ugotovili dva primera lova s pomočjo kovinske zanke. Na območju, ki ga pokriva inšpekcija za lovstvo Območne enote Kranj, to je Gorenjskem in Triglavskem lovsko upravljavskem območju, je inšpekcija v zadnjih petih letih obravnavala tudi 34 primerov nedovoljenega lova, pri katerih je bila divjad ustreljena, ranjena ali ujeta in so storilca odkrili. V 29 primerih je šlo za lov divjadi zunaj lovne dobe, v dveh primerih za nočni lov, po enkrat pa za lov s pomočjo žive vabe, za lov zavarovanih ptic in za lov s pomočjo mrež. V vseh primerih je inšpekcija storilcem izdala nalog za plačilo globe in zasegla trofeje.
V Policijski upravi Kranj so pojasnili, da so predlani obravnavali en primer suma nezakonitega lova, lani tri primere in letos doslej enega. V tem obdobju, od predlani do zdaj, so preiskali eno kaznivo dejanje, storjeno lani na območju Škofje Loke, pri tem pa so eno osebo kazensko ovadili za nezakonit lov. Po kazenskem zakoniku so za nezakonit lov zagrožene denarne kazni ali zapor do dveh let, odvisno tudi od tega, ali gre za lov divjadi večje vrednosti ali za ogroženo ali zredčeno vrsto divjadi, za nezakoniti lov med varstveno dobo, za lov na način in s sredstvi za množično pokončevanje divjadi, za lov s pomočjo motornega vozila ali žarometa ...