Neurejen status Prešernove hiše
Leto dni po obljubi ministrice za kulturo Prešernova hiša v Vrbi še vedno ni razglašena za spomenik državnega pomena. Kje se zatika?
Vrba – Ministrica za kulturo Majda Širca je lani ob kulturnem prazniku v Vrbi obljubila, da bodo Prešernovo rojstno hišo zaščitili kot spomenik državnega pomena, a po letu dni je še vedno vse po starem. Kot so pojasnili na ministrstvu, je kranjski zavod za varstvo kulturne dediščine že lani poleti pripravil strokovne podlage za razglasitev Prešernove hiše, lipe v Vrbi in cerkve sv. Marka za kulturni spomenik državnega pomena. Strokovnjaki so dodatno ocenili, da je treba zaščititi zelo široko krajinsko območje okoli vasi, kar so potrdili tudi na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti, s tem pa so vse prej kot zadovoljni na Občini Žirovnica. »Ne moremo se strinjati s širšim vplivnim območjem, ki sega od Vrbe in vse do Studenčic,« pravi župan Leopold Pogačar in opozarja, da je zavod občini predlagal, naj hišo, lipo in širše območje Vrbe razglasi za spomenik lokalnega pomena. »Tudi s tem se ne strinjamo, saj je to povezano z dodatnimi stroški, delom in obveznostmi. Želimo, da država izpolni dano obljubo in hišo, ki je v njeni lasti, razglasi za spomenik državnega pomena brez 'vmesne faze', seveda pa je občina pripravljena sodelovati pri teh postopkih.«
Ministrstvo za kulturo je januarja zavod znova pozvalo, naj se uskladi z občino glede obsega vplivnega območja, da bi lahko čim prej pripravili akt o razglasitvi, ki kot osnutek na ministrstvu čaka že več mesecev, a odgovora do začetka februarja še niso dobili: »Za vso usklajevalno proceduro z drugimi pristojnimi ministrstvi bo ministrstvo za kulturo, ko bo prejelo usklajen predlog strokovnih služb, potrebovalo dvajset delovnih dni, da pridobi vsa dodatna mnenja in soglasja.«
Na kranjskem zavodu so pojasnili, da so v preteklih letih v skladu z vsakokratnimi predpisi pripravili že več gradiv za razglašanje enot kulturne dediščine v Vrbi: »Zadnje gradivo, pripravljeno lani poleti, je še v fazi usklajevanja z ministrstvom za kulturo. Po uskladitvi bo s predlogom seznanjena tudi širša javnost, saj je po Zakonu o varstvu kulturne dediščine treba izvesti javno obravnavo predloga.«