Dobrodošli na najdaljši ulici v New Yorku
Gimnazija Kranj se je s spomladanskim koncertom V soju broadwajskih luči pridružila najdaljši ulici v New Yorku – Broadwayu. Ulici, ki najbrž vsem v misli prikliče muzikal.
Enainštirideset gledališč na Manhattnu se sme ponašati z nazivom broadwajsko gledališče, štiri od teh so dejansko na ulici Broadway. Vsaka od njih mora, da si zasluži ta naziv, sprejeti vsaj petsto gledalcev. S tradicionalnim spomladanskim koncertom in kakšnim sedežem manj bi si ta laskavi naziv nedvomno prislužila tudi Gimnazija Kranj. V dveh koncertnih večerih so nas v svet muzikala popeljali Dekliški pevski zbor pod vodstvom Erika Šmida, Mešani mladinski zbor Gimnazije Kranj pod vodstvom Ane Urh in Orkester Gimnazije Kranj, ki mu dirigira Karim Zajec. Pripravili so pester nabor popularnih napevov iz broadwajskih in slovenskih muzikalov. Nekateri z odrov donijo že desetletja, drugi so povsem novi. Vsi pa v sebi nosijo zgodbe o sreči in trpljenju, poskočne in otožne, kakršna so naša življenja.
Dvorano kranjske gimnazije so uvodoma napolnili zvoki iz muzikala Moje pesmi, moje sanje. Trojček pesmi The Hills are Alive, My Favourite Things in Edelweiss sta zapela solista Laura Caserman in Lovro Krišelj. Dekliški pevski zbor Gimnazije Kranj se je v prvem nastopu predstavil s pesmijo All That Jazz iz muzikala Chicago, kjer gre za zgodbo o pokvarjenosti, korupciji, škandalih in zvezdništvu na račun kapitala. Naslednji sklop glasbenih točk je govoril o moči ljubezni. Aranžma iz Zgodbe z zahodne strani v solistični izvedbi gimnazijskega orkestra in pesem Ljubim iz muzikala Cvetje v jeseni, ki sta jo zapela Lea Ažbe in Nejc Urh, klavirsko pa opremila Pia Potnik, sta nas opomnila, da nedolžno spogledovanje pogosto privede do prave ljubezni. Pesem Feed the Birds govori o stari beračici, ki sedi na stopnicah katedrale sv. Pavla in mimoidočim prodaja vrečko krušnih drobtin za dva penija, da lahko nahrani okoliške golobe. Zgodbo iz muzikala Mary Poppins je na oder postavil Mešani mladinski zbor Gimnazije Kranj. Sledili sta še dve njegovi glasbeni poslastici: pesem Mesto svetlih luči iz muzikala Veronika Deseniška s spremljevalnim vokalom Nejca Urha in pesem Maškarada iz slavnega Fantoma iz opere s solistoma Markom Zupanom in Žanom Žnidarjem. Ema Jelenc se je s spremljevalnim tercetom Tino Urh, Katjo Potočnik in Janjo Jesenko sama sebi zdela lepa, očarljiva in prekrasna – zapele so namreč pesem I Feel Pretty iz muzikala Zgodba z zahodne strani. S pesmima Over the Rainbow iz Čarovnika iz Oza in Singin' in the Rain iz istoimenskega muzikala (Pojmo v dežju) se je še enkrat predstavil Dekliški pevski zbor Gimnazije Kranj. Zadnji sklop pa je prinesel glasbo iz muzikalov, ki govorijo o revščini in želji po boljšem življenju. Pesem If I Were a Rich Man iz Goslača na strehi je izvajal Andrej Svoljšak, aranžma pesmi iz muzikala Nesrečniki pa Orkester Gimnazije Kranj. Koncert so zaključili s skupnim nastopom vseh sodelujočih – pesem Grease iz muzikala Briljantina pod vodstvom vodilne sile, umetniškega vodje koncerta ter zborovodje Erika Šmida.
»Gimnazijska dvorana je po dveh letih zopet pokala po šivih, ne le zaradi množice poslušalcev, ki so dvorano napolnili do zadnjega kotička, marveč tudi zaradi energije in predanosti, ki so jo izžarevali mladi glasbeniki na odru,« je po koncertu dejal Šmid. Znano je, da je bila včasih v muzikalu kakšna glasbena točka tako dobra, da je občinstvo z aplavzom in vriskanjem za nekaj minut prekinilo predstavo. Koncertne predstave Gimnazije Kranj tokrat niso prekinili, so pa zvoki navdušenega občinstva, ki je stoje izrazilo pieteto nastopajočim, odmevali še dolgo po njihovem zadnjem priklonu.