Ob lepem vremenu se je v Kamniški Bistrici zbralo precej obiskovalcev.

Tradicije ni lahko ohranjati

Ob prazniku dela je bilo na proslavi v Kamniški Bistrici slišati pozive k ohranjanju delavskih pravic ter tudi tradicije zbiranja in druženja delavcev.

Kamnik – Potem ko v Kamniku letos niso organizirali proslave na Starem gradu, je vlogo osrednje občinske slovesnosti ob prazniku dela znova prevzela prireditev v Kamniški Bistrici, ki jo člani Delavsko-kulturnega društva Solidarnost pripravljajo že častitljivih 96 let.

»Morda praznovanja 1. maja na tem prostoru nikoli ne bi bilo brez poguma naših prednikov, ki so leta 1923 prvič, in to v času, ki takim proslavam ni bil naklonjen, organizirali proslavo,« je spomnil predsednik društva Martin Gorenc, ki je opravljal tudi vlogo povezovalca prireditve pri planinskem domu v Kamniški Bistrici in na kratko orisal glavne zgodovinske mejnike boja za delavske pravice, ki tudi danes niso zagotovljene.

Proslavo, ki so jo vsebinsko zaokrožili člani Mestne godbe Kamnik in pevskega zbora DKD Solidarnost, je ob lepem vremenu obiskalo precejšnje število ljudi. A obisk je bil kljub temu daleč od tistega izpred nekaj desetletij, ko je v Kamniško Bistrico ob prvomajskem praznovanju prišlo tudi več tisoč ljudi, delavcev kamniških tovarn. Obiskovalci v zadnjih letih so predvsem upokojenci in delavci starejše generacije, mladih pa je na proslavah malo. A kot je povedal Gorenc, tradicije prvomajskih praznovanj ni lahko vzdrževati, njihovo izročilo pa je namenjeno tudi prihodnjim generacijam.

O pomenu vsakoletnega zbiranja delavcev v Kamniški Bistrici je spregovoril tudi kamniški župan Matej Slapar: »Srečevanje v Bistrici poleg opozarjanja pomeni tudi druženje, ki iz leta v leto na žalost izginja. Zato sem vesel in ponosen, da se Kamničani še znamo zbrati skupaj,« je dejal Slapar in dodal, da so na dolgi rok najuspešnejša podjetja tista, ki vlagajo v dobre delovne pogoje in delavce. »Prepričan sem, da takšna podjetja obstajajo tudi v Kamniku in da lahko pozitivno zremo v prihodnost,« je dodal Slapar.

Bistvo praznika pa je morda najbolje povzel Marjan Bajde, ki se proslav v Kamniški Bistrici udeležuje že več kot trideset let: »Prvi maj bi moral biti praznik vseh Slovencev in delavcev. Včasih je bil to zares delavski praznik, mislim pa, da danes ni več tako. Včasih smo bili bolj enotni, danes pa nas je morda tudi politika razdvojila.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 25. maj 2009 / 07:00

Križev pot

Mura je prestopila bregove. Tri tisoč tristo zaposlenih je ostalo na suhem. Se pravi, brez mesečnega zaslužka. Srd čakajočih na plače se zliva proti Ljubljani. Smerokaz jeze in obupa je v prestol...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / četrtek, 9. september 2010 / 07:00

Od izgube do dobička

Zavarovalnica Triglav, ki je lansko leto končala z 1,8 milijona evrov izgube, je imela ob polletju 25 milijonov evrov čistega dobička.

Šport / četrtek, 9. september 2010 / 07:00

Izzivanje menedžerjev

Kolesarski klub Sava Kranj na čelu z Vinkom Perčičem in Francem Hvastijem je že četrtič organiziral kolesarski Izziv treh vrhov.

Zanimivosti / četrtek, 9. september 2010 / 07:00

Čestitke najboljšim kranjskim maturantom

Medtem ko so osnovnošolci in srednješolci že sedli v šolske klopi, pa imajo najdaljše počitnice letošnji maturanti.

Zanimivosti / četrtek, 9. september 2010 / 07:00

Središče v trgovskem centru

Kranjčani so v telefonski anketi mestno središče prestavili v trgovski center, manj kot polovica jih verjame v uspeh projekta oživljanja starega mestnega jedra.

Gospodarstvo / četrtek, 9. september 2010 / 07:00

Heliosu 20-milijonsko posojilo

Podjetje Helios iz Količevega, del Skupine Helios, bo kredit SID banke namenil za razvoj avtoreperaturnih premazov na vodni osnovi.