Tradicije ni lahko ohranjati
Ob prazniku dela je bilo na proslavi v Kamniški Bistrici slišati pozive k ohranjanju delavskih pravic ter tudi tradicije zbiranja in druženja delavcev.
Kamnik – Potem ko v Kamniku letos niso organizirali proslave na Starem gradu, je vlogo osrednje občinske slovesnosti ob prazniku dela znova prevzela prireditev v Kamniški Bistrici, ki jo člani Delavsko-kulturnega društva Solidarnost pripravljajo že častitljivih 96 let.
»Morda praznovanja 1. maja na tem prostoru nikoli ne bi bilo brez poguma naših prednikov, ki so leta 1923 prvič, in to v času, ki takim proslavam ni bil naklonjen, organizirali proslavo,« je spomnil predsednik društva Martin Gorenc, ki je opravljal tudi vlogo povezovalca prireditve pri planinskem domu v Kamniški Bistrici in na kratko orisal glavne zgodovinske mejnike boja za delavske pravice, ki tudi danes niso zagotovljene.
Proslavo, ki so jo vsebinsko zaokrožili člani Mestne godbe Kamnik in pevskega zbora DKD Solidarnost, je ob lepem vremenu obiskalo precejšnje število ljudi. A obisk je bil kljub temu daleč od tistega izpred nekaj desetletij, ko je v Kamniško Bistrico ob prvomajskem praznovanju prišlo tudi več tisoč ljudi, delavcev kamniških tovarn. Obiskovalci v zadnjih letih so predvsem upokojenci in delavci starejše generacije, mladih pa je na proslavah malo. A kot je povedal Gorenc, tradicije prvomajskih praznovanj ni lahko vzdrževati, njihovo izročilo pa je namenjeno tudi prihodnjim generacijam.
O pomenu vsakoletnega zbiranja delavcev v Kamniški Bistrici je spregovoril tudi kamniški župan Matej Slapar: »Srečevanje v Bistrici poleg opozarjanja pomeni tudi druženje, ki iz leta v leto na žalost izginja. Zato sem vesel in ponosen, da se Kamničani še znamo zbrati skupaj,« je dejal Slapar in dodal, da so na dolgi rok najuspešnejša podjetja tista, ki vlagajo v dobre delovne pogoje in delavce. »Prepričan sem, da takšna podjetja obstajajo tudi v Kamniku in da lahko pozitivno zremo v prihodnost,« je dodal Slapar.
Bistvo praznika pa je morda najbolje povzel Marjan Bajde, ki se proslav v Kamniški Bistrici udeležuje že več kot trideset let: »Prvi maj bi moral biti praznik vseh Slovencev in delavcev. Včasih je bil to zares delavski praznik, mislim pa, da danes ni več tako. Včasih smo bili bolj enotni, danes pa nas je morda tudi politika razdvojila.«