V Ribnem si je bilo v okviru 11. gledališkega srečanja podružničnih šol mogoče ogledati deset predstav. / Foto: Tina Dokl

Na odru že prvošolci

V Zadružnem domu Ribno so pretekli teden v sklopu strokovnega srečanja Društva učiteljev podružničnih šol (DUPŠ) Slovenije gostili enajsto gledališko srečanje podružničnih šol, ki je sočasno potekalo še na dveh lokacijah, v Trbovljah in na Vrhu Svetih Treh Kraljev.

Gledališko srečanje podružničnih šol se je tudi letos odvijalo pod geslom Majhno je lepo. Prvo srečanje so pred enajstimi leti pripravili v Mlinšah, ki so letos organizacijo srečanja predale Trbovljam, pred šestimi leti pa so zaradi velikega števila sodelujočih srečanje razširili na še dve lokaciji, to je Vrh Svetih Treh Kraljev in Ribno, je pojasnila vodja podružnične šole Ribno Meri Poklukar. Na vseh treh lokacijah se je letos v dveh dneh predstavilo skupaj 29 skupin, od tega je v Ribnem nastopilo devet skupin mladih gledališčnikov. Na odru se je tako zvrstilo okrog sto igralcev, ki so uprizorili deset predstav.

»Prihajamo iz majhnih, podeželskih šol, na katerih je po večini malo učencev. Mi ne izbiramo, kdo bo nastopal v gledališki predstavi in kdo ne. Za vsakega se najde kakšna vloga,« je v imenu organizacijskega odbora srečanja poudaril učitelj PŠ Dobovec Uroš Ritonja. Pri tem jih po njegovih besedah ženeta dobra volja ter veselje do igranja in nastopanja. Srečanje je tudi priložnost, da se povezujejo in obenem učijo drug od drugega, je poudarila Meri Poklukar in dodala, da otroke v podružničnih šolah že v prvem razredu postavljajo na oder, saj skoraj ni prireditve v kraju, pri kateri šole ne bi bilo zraven. »Podružnične šole smo srce kraja.« Po besedah predsednice DUPŠ Katje Bolko se je že prvo leto gledališkega festivala izkazalo, da otroci na podružničnih šolah res veliko ustvarjajo. »V pripravo predstav vložijo ogromno dela, zato ni smiselno, da jo uprizorijo samo enkrat, ampak da so čim večkrat na odru, saj s tem pridobijo tudi samozavest.«

Z gledališkim festivalom želijo po besedah soorganizatorice festivala v Ribnem Nuše Poljanec v prvi vrsti pokazati, kaj jim, »podružničarjem«, pomeni gledališče in prek njega stik s krajem. Ogled predstav je za učence od 1. do 5. razreda matične šole prof. dr. Josipa Plemlja Bled in podružnične šole Bohinjska Bela tudi nagrada za opravljeno bralno značko v preteklem šolskem letu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Izleti GG / / 22:08

Surova poslastica

Eden najlepših načinov spoznavanja novih dežel je prek okušanja njihovih lokalnih specialitet. A če ob Nizozemski večina pomisli predvsem na različne vrste sira, pa sirne plošče še zdaleč niso više...

Objavljeno na isti dan


Cerklje na Gorenjskem / / 17:26

Odprli cesto v Praprotni Polici

V Praprotni Polici so v soboto odprli trikilometrski odsek ceste od Velesovega do obvoznice mimo letališča.

Radovljica / / 17:20

Uršič na čelu Karitas

Slovenski škofje so imenovali novega generalnega tajnika Slovenske karitas. Radovljičan Cveto Uršič bo petletni mandat začel tretjega januarja.

Razvedrilo / / 17:17

Zabaven konec tedna na komendskem sejmu

Sejem v Komendi je tudi letos postregel s pestrim narodno-zabavnim programom, ki je tudi tokrat privabil številne zabave željne obiskovalce.

Gorenja vas-Poljane / / 17:15

Mladi so se izkazali

Na letošnjem 47. srečanju gorenjskih turističnih delavcev so se člani gorenjskih turističnih društev zbrali v Poljanski dolini, kjer so si ogledali nekatere tamkajšnje znamenitosti, vsakoletna srečanj...

Šport / / 17:13

V četrtem finalu padel s konja

Najboljši slovenski telovadec Sašo Bertoncelj je na svetovnem prvenstvu v Kanadi na konju z ročaji osvojil osmo mesto.