Učenci so tokrat »jedi iz babičine kuhinje« pripravljali kar pred obiskovalci. / Foto: Gorazd Kavčič

Po receptih babic

Tradicionalne jedi, značilne za posamezno regijo, ki jih tudi letos v okviru projekta Kuhnapato osnovnošolci pripravljajo za svoje sošolce v šolskih kuhinjah, zdaj predstavljajo tudi javnosti.

Štiri ekipe iz dveh gorenjskih osnovnih šol so pretekli petek kuhale tudi v Kranju, in sicer so obiskovalcem enega od trgovskih centrov predstavili tradicionalne gorenjske jedi, prilagojene za sodobni čas. Projekt Kuhnapato po besedah Anke Peljhan iz društva Vesela kuhinja poteka že deveto leto pod okriljem nacionalnega programa Dober tek, Slovenija, sofinancira ga tudi ministrstvo za zdravje, pokroviteljstvo nad projektom pa je prevzel Spar Slovenija.

Zadnja tri leta učenci ne le spoznavajo tradicionalne jedi, ampak jih v šolskih kuhinjah ali gospodinjskih učilnicah tudi sami pripravljajo. »Enkrat ali tudi večkrat na mesec za svoje sošolce pripravljajo zdrava tradicionalna kosila,« je razložila Anka Peljhan in dodala, da so s tem nadgradili tradicionalni slovenski zajtrk, ki ga v šolah pripravijo le enkrat letno. »V enem dnevu je namreč težko nekoga motivirati za spremembo prehranjevalnih navad.« Recepte za jedi, ki so jih mladi v petek pripravljali tudi pred širšo javnostjo v Kranju, so poiskali pri svojih starih starših in starejših sorodnikih ali znancih ter jih prilagodili današnjim potrebam telesa. »Del maščob, ki so jih včasih uporabljali v velikih količinah, nadomestijo z zelenjavo, namesto pšenične moke uporabijo kašo ali drugo vrsto moke in podobno,« je razložila Anka Peljhan in dodala, da je poudarek na sezonski in lokalni hrani, jedi prilagodijo tudi letnim časom.

Učenci iz OŠ Staneta Žagarja Lipnica in OŠ Gorje so tako v petek pred mimoidočimi v trgovskem centru pripravljali segedin s kruhovimi cmoki, zelenjavno šaro in ajdove žličnike, telečjo obaro z zdrobovimi žličniki ter slivove cmoke in govnač. »Želimo, da otroci vzljubijo te jedi in zanje navdušijo še svoje sošolce, pa tudi širšo okolico.« Za ta projekt so lani tako dobili celo priznanje Evropske komisije, saj so ga uvrstili med deset najboljših projektov v Evropi za spodbujanje zdravega in trajnostnega načina življenja pri mladostnikih.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / ponedeljek, 19. april 2021 / 12:06

Prednost fasadam na Glavnem trgu

Občina Kamnik je spremenila pravilnik o sofinanciranju obnove fasad, strešne kritine in stavbnega pohištva na spomeniško zaščitenih objektih v središču mesta.

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 5. oktober 2010 / 07:00

Radarske kontrole kljub stavki

Kranj - Prometni policisti bodo tudi v času stavke izvajali meritve hitrosti z radarjem, ki je nameščen v belem Reaultu Kangoo. Danes popoldne bodo na prehitre voznike prežali na...

Bohinj / torek, 5. oktober 2010 / 07:00

Kampanja tudi z nizkimi udarci

Zadnje dni pred volitvami se stopnjuje volilna kampanja, v kateri ne manjka niti nizkih udarcev.

Kultura / torek, 5. oktober 2010 / 07:00

Troje oči, ena Loka

Danes bodo ob 19. uri v Mali razstavni galeriji Občine Škofja Loka odprli razstavo s pomenljivim naslovom Foto 3, treh mladih fotografinj, ki domačo Škofjo Loko vidijo ..., vsaka na svoj način.

Kronika / torek, 5. oktober 2010 / 07:00

Največ zanimanja za droge

Kranj - V soboto je v Mercator centru v Kranju potekala preventivna akcija Z glavo na zabavo, ki jo je organizirala Fundacija Z glavo na zabavo. Njen namen je promocija zdravega...

GG Plus / torek, 5. oktober 2010 / 07:00

Sončna ura Marije Žagar in Borisa Pahorja

Marija Žagar, profesorica slovenščine na Gimnaziji Kranj, in pisatelj Boris Pahor sta si 35 let (1961-1996) pisala pisma. Letos so izšla v knjigi z naslovom Sončna ura in dobili smo pravi "roman v pis...