Troje oči, ena Loka
Danes bodo ob 19. uri v Mali razstavni galeriji Občine Škofja Loka odprli razstavo s pomenljivim naslovom Foto 3, treh mladih fotografinj, ki domačo Škofjo Loko vidijo ..., vsaka na svoj način.
Tri mlade ljubiteljske fotografinje, Jana Jocif, Jana Kuhar in Urška Potrebuješ, so idejo za fotografsko razstavo na temo Škofje Loke v okviru zgodovinske prireditve Historial konec letošnjega junija, sprejele z navdušenjem. Slednji sta pred tem že dvakrat skupaj razstavljali v okviru škofjeloških turističnih prireditev, prav tako pa motiviko v svojem domačem okolju pogosto išče tudi Jocifova, ki je pred časom že pripravila cikel fotografij na temo domačih obrti in opravil z naslovom Danes. Vsaka je na stojala postavila po štiri fotografije večjega formata, na ogled pa so bile na poti proti Škofjeloškemu gradu, v tako imenovanem grabnu, in sicer v času, ko je v Škofji Loki potekal Historial. Ob vnovičnem oživljanju male galerije v hodniku na škofjeloški občini pa so someščanke povabili, naj za mesec dni fotografije spet postavijo na ogled.
Jocifova je fotografije posnela v preteklem letu. Obiskala je različne rokodelce in mojstre domače obrti ter v njihovih delavnicah in zunaj njih zabeležila čudovite motive. Fotografije so v črno-beli tehniki. »Gre za konkretne motive, pri katerih barve niso v prvem planu. V takih primerih se poslužujem črno-belih fotografij,« razlaga Jana Jocif. Njena soimenjakinja Jana Kuharjeva je fotografije posnela posebej za razstavo. Pred lečo objektiva je postavila sončna očala, tako namerno nekoliko postarala fotografijo in jo naredila »historično«. Zanimala jo je podeželska krajina med Staro Loko, kjer živi, in Crngrobom. In tista grabljica, ki z orodjem na rami odhaja z dela … Urška Potrebuješ tokrat stavi na barve. Ljubi naravo in je v preteklih letih veliko fotografirala v Škofji Loki in okolici. Izbrala je med zadnjimi in se osredotočila na to, da je na fotografijah Škofja Loka prepoznavna. »Škofja Loka je bila doslej že mnogokrat fotografirana po dolgem in počez in sama iščem nenavadne motive.« Ko na primer s kopališča v Puštalu pogledaš proti mestu, mar stojiš v vodi?
Urška, sveža inženirka grafične tehnike, je prve fotografske korake delala z očetovim fotoaparatom, najbolj pogosti motiv pa je bil na začetku njen brat. Sledilo je sodelovanje z Ateljejem CLOOB, kasneje pa se je učila pri Janezu Pelku in navdušile so jo tudi fotomontaže. Absolventka Fakultete za turistične študije Jana Kuhar ljubi umetnost v vseh njenih pojavnih oblikah. Likovnost ji je blizu in ko je v najstniških letih začela fotografirati na sprehodih v naravo, je svoje zanimanje za fotografijo nadgrajevala na potovanjih, rada spremlja glasbene koncerte … Bodoča arhitektka Jana Jocif je začela v foto krožku pri arhitektu in fotografu Tonetu Mlakarju, se kasneje učila pri Petru Pokornu in ob prihodu »digitalne dobe« zaključila s fotografiranjem, vse dokler si ni prihranila denarja za zgledno zrcalno-refleksno kamero. Zdaj veliko fotografira zase in za druge, beleži številne dogodke v domačem mestu, letos pa tudi kot uradna fotografinja Festivala stare glasbe v Radovljici in srečanja literatov v Vilenici.
Prihodnje leto bodo v Škofji Loki zabeležili 500 let potresa, ki je leta 1511 porušil mesto. Tri mlade fotografinje, podpisane z imenom Foto 3, mesta seveda ne bodo porušile. Pretresle?