Boštjan Vidmar (levo) in Aljaž Peklaj: na vsaki nogi drugačna nogavica. Idejo sta realizirala in iz nje razširila dejavnost.

Vse se je začelo z eno nogavico

Poslovna pot dveh mladih Medvoščanov se je začela z idejo po izdelavi in prodaji nogavic – ne klasičnih v paru, temveč posamično. Dejavnost sta nadgradila z marketinško agencijo in podjetniškim pospeševalnikom Odprti prostor. Prvi je zaživel v Novi Gorici, drugega načrtujeta na Gorenjskem.

Medvode – Mlada Medvoščana Boštjan Vidmar in Aljaž Peklaj sta pred dobrima dvema letoma skupaj s svojima prijateljema Ano Kralj in Rokom Zajcem v Medvodah ustanovila podjetje s prodajo nogavic, ki pa ni klasično in se od drugih razlikuje po tem, da prodajajo po eno nogavico. Iz tega se je razvila marketinška agencija, ki temelji na lokalnem znanju, lani decembra pa so odprli še prvi Odprti prostor v Novi Gorici. Naslednjega načrtujejo na Gorenjskem. Kot pravijo, želijo s predavanji, delavnicami in brezplačnimi pisarnami narediti podjetništvo dostopno vsem mladim, ne le tistim, ki živijo v Ljubljani.

Ideja je bila nekaj novega

»Najina samostojna podjetniška pot se je začela z nogavicami Socksy. Porodila se je ideja, da bi prodajali po eno nogavico, da bi ljudje nosili vsako drugačno. Seveda smo bili v dvomih, kako bo to sprejeto, kako bo šla prodaja, a smo se odločili poskusiti. Ideja je bila novost ne le v Sloveniji, temveč tudi drugje. Ugotovili smo, da je bila to odlična odskočna deska za naprej, za nadaljnje projekte. Imeli smo produkt, ki ga je bilo treba izdelati: najdi proizvajalca, dizajn, ko je bil na mizi, ga je bilo treba znati še prodati – in tako smo se naučili marketinga, izdelave spletnih strani ... Skratka, šli smo skozi celoten postopek učenja podjetništva,« je povedal Boštjan Vidmar. Želeli so, da je vse narejeno v Sloveniji. Nogavice izdelujejo v Žirovnici, tudi oblikovalka je Slovenka. V ponudbi imajo deset različnih nogavic, s prodajo so zadovoljni. »Bi si pa seveda želeli, da bi bila še večja. Naš glavni trg je Slovenija, veliko kupcev imamo tudi iz Nizozemske, Litve ... Prodaja poteka večinoma prek spleta,« je pojasnil Aljaž Peklaj, Vidmar je dodal: »V dveh letih smo prodali okrog 15 tisoč nogavic. Naš ciljni trg je Slovenija, saj gre za majhen in zelo raznolik trg, ki je dobra odskočna deska za prodor na evropski trg, tudi kar se financ tiče. Mladi običajno nimamo velikih zagonskih sredstev. Zanimivo pa je, da je nekaj mesecev po tem, ko smo nogavice lansirali na trg, z enakim poslovnim modelom začelo še nekaj podjetij.«

Od prodaje nogavic do novih projektov

Kot poudarjata, je bila prodaja nogavic izhodišče za njihove nadaljnje projekte. Skupaj s poslovnimi partnerji so ustanovili marketinško agencijo Beglobal, ki je – finančno gledano – najbolj uspešna. »Ni pa vse v denarju, zato sva vesela, da lahko družbi vrneva delček tega, kar sva od nje dobila. Tu je še naš tretji projekt: Odprti prostor,« je dejal Peklaj. Več o tem je pojasnil Vidmar: »To je nadgradnja slovenskih inkubatorjev za start up in coworking. Mladim in drugim, ki se podajajo na podjetniško pot, pomagamo z vsem znanjem, ki smo ga dobili skozi to zgodbo, od začetka do razvoja produkta in poti do kupca. Slovenija je zelo centralizirana. Vse je v Ljubljani in mi smo se odločili, da bomo te odprte prostore ustvarjali drugje. Prvi je nastal v Novi Gorici, kjer nam je občina prišla na proti in dala prostor, mi jim v zameno dajemo vsebino. Odzivi so zelo pozitivni. Naslednjega želimo odpreti na Gorenjskem.«

Kot pravita, se tudi v Sloveniji da uspeti, če le imaš idejo in si pripravljen delati. Začela sta z nekaj sto evri v žepu, danes pa v podjetju skupaj z zunanjimi sodelavci dela že 15 ljudi. In še se bodo širili. »Idej imamo veliko, praktično vsak dan pride kakšna nova, le časa za realizacijo nam zmanjka,« je zaključil Peklaj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / ponedeljek, 2. maj 2016 / 13:28

Tekmovali v hitrostnem računanju

Ljubljana – Gospodarsko razstavišče v Ljubljani je gostilo prvo državno tekmovanje v Brainobrainu. V hitrostnem računanju je tekmovalo 150 otrok, starih med 5 in 14 let. Organizatorji so podelili 4...

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 8. april 2019 / 19:46

Glasba za družino Khisl

Zasedba Ansambel viol da gamba musica cubicularis bo izvajala glasbo, ki so jo na prehodu iz 16. v 17. stoletje skladatelji pisali za družino Khisl.

Kamnik / ponedeljek, 8. april 2019 / 19:44

Ob reki zdaj bolj varni

V Šmarci so v sredo tudi uradno svojemu namenu predali protipoplavne ukrepe v reki Kamniška Bistrica, v katere je država namenila več kot milijon evrov, in del rekreacijske poti ob njej.

Zanimivosti / ponedeljek, 8. april 2019 / 19:43

Osmi Festival čokolade

Konec tedna se v Radovljici začenja osmi Festival čokolade. V treh dneh se bodo na prizoriščih od Vurnikovega trga do trga pred cerkvijo predstavili številni, predvsem butični ponudniki čokolade in čo...

Kranjska Gora / ponedeljek, 8. april 2019 / 19:41

Jubilejna razstava ročnih del

Članice sekcije za ročna dela iz Rateč so nedavno pripravile že trideseto razstavo svojih izdelkov. Na ogled so bili tudi prti iz tradicionalnega rateškega platna, na katere so spretne roke domačink i...

Kranjska Gora / ponedeljek, 8. april 2019 / 19:39

Zbirajo predmete z Everesta

Mojstrana – Štirideseto obletnico vzpona prvih Slovencev na vrh Mount Everesta bodo v Slovenskem planinskem muzeju obeležili z evidentiranjem in zbiranjem predmetov, fotografij in drugih spominov,...