Pomembno je sodelovanje
Minister Iztok Purič je ob obisku kranjske občine pohvalil uspešnost pri pridobivanju evropskih sredstev in poudaril pomen sodelovanja.
Pogovor je potekal tudi o novi finančni perspektivi 2021–2027, ki sicer zmanjšuje obseg sredstev za države članice, zato je minister Iztok Purič predlagal, naj bodo občine pozorne na vsebine nove finančne perspektive, da bi lahko izvajale projekte, za katere v poračunu primanjkuje sredstev.
Kranj – Namen srečanja je bil pregledati dosedanje sodelovanje med Službo Vlade Republike Slovenije za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK) in kranjsko občino, saj ima SVRK pomembno vlogo pri sodelovanju s pristojnimi ministrstvi glede porabe kohezijskih sredstev skladno s sprejeto kohezijsko politiko za posamezno finančno perspektivo.
»Na našo pobudo so se na ministrstvu odzvali in prišli na delovno srečanje k nam na občino. Vemo, da v Kranju poteka kar nekaj projektov, ki so sofinancirana s kohezijskimi sredstvi. Gre za urbano prenovo mesta in Planine, trenutno pa je najodmevnejši projekt gradnja komunalne infrastrukture na področju Predoselj in Britofa, v nadaljevanju pa še Mlake in Kokrice. Prav tako nas čaka dozidava in rekonstrukcija Osnove šole Simona Jenka v Prešernovem gaju in tudi še nekateri drugi projekti,« je po sestanku povedal župan Matjaž Rakovec.
SVRK ima skladno z direktivami EU velik pomen za občine in ključno vlogo pri dodeljevanju kohezijskih sredstev. Tako Mestna občina Kranj posredno sodeluje s SVRK pri projektih Celostne teritorialne naložbe (CTN) na dveh nivojih, in sicer za degradirana območja, kolesarske povezave in Center trajnostne mobilnosti. Pomemben je tudi mehanizem Dogovor za razvoj regij (DRR), ker ima MO Kranj prek projekta Gorki – 2. sklop, 2. faza, odločitev o podpori za gradnjo komunalne infrastrukture na območju Britof–Predoslje, ki se že izvaja, in za območje Mlake, za kar teče postopek javnega naročila. V Kranju se izvajajo tudi energetske sanacije, in sicer prek mehanizma javno-zasebnega partnerstva. Vključenih je 11 delnih ali celovitih energetskih sanacij, ki bodo zaključene v letošnjem letu. Hkrati se pripravljajo novi projekti za celovite ali delne sanacije 16 objektov v lasti občine, s katerimi bi kranjska občina kandidirala na naslednji razpis kohezijskih sredstev.
»Pogovor je potekal zlasti v smislu medsebojnega sodelovanja, ki ga pogrešamo na vseh nivojih. Želimo si več takšnih srečanj, saj na njih spoznamo realne probleme na terenu, ki so nam izhodišče na kohezijsko politiko. To je zapleteno področje, ki je povezano tako s težavami pri črpanju sredstev kot pri izvedbi, interes države pa je, da sredstva koristno počrpamo, zlasti pa koristno porabimo. Kranj je primer dobre prakse,« je po srečanju poudaril minister za razvoj, strateške projekte in kohezijo Iztok Purič, župan Rakovec pa je dodal, da pri projektih sodelujejo tudi s sosednjimi občinami.