Odprli mojstranški ferati
Na prireditvi ob dnevu Alpske konvencije so v soboto slovesno odprli mojstranški ferati, dve z jeklenicami, lestvami in klini opremljeni planinski plezalni poti na vzpetino Grančišče nad Mojstrano.
Mojstrana – Dan Alpske konvencije so v Zgornjesavski dolini tudi letos obeležili z bogatim sklopom prireditev za spoznavanje raznolikosti slovenskega alpskega območja. Organizatorji so tako za obiskovalce pripravili pohode, kolesarjenje, tek, bogat spremljevalni program, razstavo in strokovni posvet, osrednji dogodek pa je bilo sobotno odprtje mojstranških ferat, dveh planinskih plezalnih poti, ki predstavljata, kot poudarja predsednik Turističnega društva Dovje - Mojstrana Matjaž Podlipnik, veliko spodbudo za tamkajšnji turizem.
Dostop do stene in vstop v obe smeri je urejen v neposredni bližini Slovenskega planinskega muzeja. Mojstranški ferati – ime izhaja iz italijanščine – sta dolgi nekaj manj kot dvesto metrov. Prva, poimenovana Aljaževa pot, je nekaj lažja, ocenjena na težavnost B in primerna tudi za tiste, ki se še urijo v skalnem svetu. Druga, po skupini domačih plezalcev poimenovana Pot mojstranških vever'c, je zahtevnejša in namenjena bolj izkušenim plezalcem. Obe sta speljani na vrh Grančišča, od koder se ponuja razgled na bližnje Julijske Alpe in Karavanke. Pot navzdol poteka po označeni sprehajalni poti skoraj do izhodišča.
Kot pravi Matjaž Podlipnik, bodo storili vse, da Mojstrana postane bolj prepoznavna kot center planinstva. »Ponosni smo, da stanujemo pod Triglavom, ponosni, da ljudje radi prihajajo v naše kraje,« je poudaril na slovesnosti ob odprtju v soboto. Z namenom, da kraj naredijo še privlačnejši za obiskovalce, že v letošnji poletni sezoni pripravljajo kar nekaj novosti. Tako so že pred časom pred Slovenski planinski muzej postavili skalnjak in na njem postavili originalni gorski bivak, 80-let staro konstrukcijo, ki predstavlja razširitev stalne muzejske zbirke tudi zunaj muzejske stavbe in pod katerim načrtujejo ureditev tako imenovane doživljajske sobe. Že v začetku julija bodo v muzej preselili mojstranški Turistično-informacijski center, ki bo poleg tega, da bodo v njem obiskovalce usmerjali do znamenitosti Dovjega, Mojstrane in okolice, opravljal tudi vlogo vodniškega urada. V teh dneh pa bodo v centru Mojstrane začeli urejati tudi osrednji trg na prostoru nasproti trgovine. Poimenovali ga bodo Trg mojstranških olimpijcev – teh je vas pod Triglavom sodobnemu športu doslej dala kar osemnajst.
Alpska konvencija, ki jo vsako leto promovira tudi prireditev v Mojstrani, je mednarodna pogodba, ki so jo sklenile alpske države ter EU za trajnostni razvoj in zaščito Alp. Te so prebivališče za skupaj skoraj 14 milijonov ljudi ter s svojo naravno in kulturno pestrostjo privlačna turistična destinacija za približno 120 milijonov obiskovalcev letno.