3D-tiskalnik za vsako gospodinjstvo? Zakaj pa ne ...

Takoj lahko rečemo, da danes 3D-tisk ni več nekaj novega revolucionarnega, in že kar težko najdemo koga, ki o 3D-tiskanju ni še ničesar slišal.

Kaj je 3D-tiskanje? Tridimenzionalni tisk (3D-tisk) je proces izdelave prostorskih trdnih predmetov, objektov na podlagi 3D-digitalnih modelov (načrtov). Sam začetek 3D-tiska sega že v osemdeseta leta prejšnjega stoletja. Njegov prvotni namen pa je bil hitro, cenovno ugodno in učinkovito ustvarjanje prototipov v vseh sferah.

Kako poteka standardni postopek 3D-tiskanja? Za tisk se danes uporablja veliko različnih materialov kot npr. guma, plastika, papir, poliuretanski materiali, kovine in celo naravni biološki materiali. Izbira materiala je odvisna od zmogljivosti in tipa tiskalnika. Najpogostejši princip delovanja pri tiskalnikih nižjega cenovnega razreda je nanos topljenega polimera skozi majhno šobo. Polimer je v večini primerov topljiva plastika z ugodnimi lastnostmi za topljenje in hlajenje (strjevanje). 3D-tiskalnik med tiskanjem vleče filament v ogrevano glavo, kjer se ta stopi in skozi šobo nanese plastiko na tiskalno posteljo. Za pravilno delovanje pa se mora biti šoba ali tiskalna glava sposobna premikati po delovnem prostoru v vsaj treh oseh – torej material v slojih nanašamo v treh dimenzijah, ki se sproti strjuje in formira želeno končno obliko.

Kaj pa stroški? 3D-tisk je v zadnjem času postal razpoložljiva možnost tudi slehernemu potrošniku in ustvarjalcu, saj so cene naprav in materialov močno padle. Tako lahko danes na spletu kupimo 3D-tiskalnikže za manj kot dvesto evrov. Cena materiala za tisk je padla pod deset evrov za kilogram. Tisti z več ustvarjalne žilice pa si 3D-tiskalnik lahko sestavijo kar sami doma, saj je možno vse komponente tiskalnika kupiti na spletu.

Kaj torej tiskati doma? Tiskajo se lahko miniaturni modeli, darila, nakit, igrače in še mnogo drugih stvari, ki si jih človeški um zaželi. Vedno več uporabnikov pa vidi prednosti predvsem v poceni izdelavi nadomestnih in rezervnih delov za domače gospodinjstvo ter možnosti izdelave namenskih (unikatnih) orodij in pripomočkov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 13. maj 2020 / 22:41

Planinko presenetil led

Bohinj – Pri Koči na Planini Jezero si je v nedeljo popoldan planinka poškodovala nogo. Stopila je na led in grdo padla. Planinka je bila primerno opremljena, led pa jo je presenetil, saj je bila o...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 10. marec 2009 / 07:00

V mednarodni misiji v Libanonu

Poddesetnik Luka Potočnik, na dolžnosti izvidnik - voznik v 18. bataljonu za jedrsko, radiološko, kemično in biološko obrambo v Vojašnici Kranj je bil v mednarodni misiji v Libanonu. Z njim smo se pog...

Kultura / torek, 10. marec 2009 / 07:00

Kakšen koral za dušo

Komorni zbor Gallus je konec minulega leta obeležil častitljivi jubilej 25 let obstoja. Od vsega začetka ga vodi zborovodkinja in organistka Angela Tomanič. "Naša draga Angela, ji pravijo člani zbora...

Zanimivosti / torek, 10. marec 2009 / 07:00

Praznik luči na gregorjevo

V številnih gorenjskih krajih z obrtniško tradicijo bodo daljšanje dne tudi letos pozdravili s spuščanjem "luči" v vodo.

Mularija / torek, 10. marec 2009 / 07:00

Učenci z ministrom o zdravju

Devetošolci OŠ Naklo so pripravili konferenco o zdravju, na kateri je sodeloval tudi okoljski minister Karl Erjavec.

Gospodarstvo / torek, 10. marec 2009 / 07:00

V Merkurju so posegli v plače

Vodenje kadrovske funkcije v podjetjih je v teh časih ena najzahtevnejših nalog. Dr. Bor Rozman iz Merkurja je predlagan za priznanje mladi menedžer leta.