V ujmi za petindvajset milijonov evrov škode
Vlada je sprejela končno oceno neposredne škode zaradi posledic neurja z močnim vetrom in poplavami 29. in 30. oktobra lani, ki znaša skoraj petdeset milijonov evrov. Od tega je bilo za skoraj 25 milijonov evrov škode na Gorenjskem. Največ škode je bilo povzročene na vodotokih.
Največja je škoda na vodotokih, ta je ocenjena na skoraj 39 milijonov evrov, od tega na vodotokih po Gorenjskem dobrih 20,5 milijona evrov.
Ljubljana – Škodo so ocenile občinske komisije in republiška Uprava za zaščito in reševanje. Sredi januarja je verifikacijo opravila Državna komisija za ocenjevanje škode po naravnih in drugih nesrečah, pred dnevi je končno poročilo sprejela tudi vlada.
Ujma 29. in 30. oktobra lani je v 71 slovenskih občinah povzročila škodo v višini skoraj petdeset milijonov evrov, od tega je bilo skoraj 25 milijonov evrov škode na Gorenjskem v občinah Bled, Bohinj, Cerklje, Jezersko, Jesenice, Kranj, Kranjska Gora, Radovljica, Škofja Loka, Tržič, Gorje in Naklo (brez Komende in Kamnika, kjer je bilo tudi nekaj povzročene škode).
Največja je škoda na vodotokih, ta je ocenjena na skoraj 39 milijonov evrov, od tega na vodotokih po Gorenjskem dobrih 20,5 milijona evrov. Nekaj manj kot 2,6 milijona evrov je škode na gradbeno-inženirskih objektih (transportni infrastrukturi), od tega na Gorenjskem skoraj 1,9 milijona evra. Za nekaj več kot 2,1 milijona evrov je tudi škode na kmetijskih zemljiščih in gozdovih, od tega na Gorenjskem za skoraj štiristo tisoč evrov. Škode na gozdnih cestah je za približno 2,1 milijona evrov, od tega na Gorenjskem za dobrega 1,5 milijona evrov. Skoraj 850 tisoč evrov je povzročene škode v gozdovih, od tega na Gorenjskem za slabih 180 tisoč evrov. Delne škode na stavbah je za slabih 230 tisoč evrov, od tega za skoraj 118 tisoč evrov na Gorenjskem. Na uničenih objektih je škode za slabih 110 tisoč evrov, od tega na Gorenjskem za 105 tisoč evrov. Ugotovljena škoda na živalih, (predvsem) ribah, je bila samo na Gorenjskem v višini 2350 evrov.
Za malce več kot 2,2 milijona evrov je škode v gospodarstvu, kar je skupen podatek za Slovenijo, in na državnih cestah za nekaj manj kot 830 tisoč evrov.
Ocenjena neposredna škoda presega 0,3 promila načrtovanih prihodkov državnega proračuna za leto 2018, s tem je dosežen limit za uporabo sredstev državnega proračuna skladno z zakonom o odpravi posledic naravnih nesreč.