Za hlod petnajst tisoč evrov
Na licitaciji vrednejših lesnih sortimentov v Slovenj Gradcu je najvišjo ceno, 15.389 evrov, dosegel hlod gorskega javorja.
Slovenj Gradec – Z dnevom odprtih vrat se je prejšnji teden v Slovenj Gradcu končala trinajsta licitacija vrednejših sortimentov lesa, ki sta jo v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije pripravila Društvo lastnikov gozdov Mislinjske doline in Zveza lastnikov gozdov Slovenije. Letošnjo licitacijo sta zaznamovala rekordna ponudba in rekordno povpraševanje. Na licitacijo je 566 lastnikov gozdov pripeljalo 3706 hlodov v skupni izmeri 3724 kubičnih metrov, med katerimi je bilo največ hlodov gradna (hrasta), gorskega javorja, smreke, macesna, velikega jesena, gorskega bresta in doba. Ponudbo je oddalo rekordno število kupcev, devetintrideset, od tega osemnajst iz Slovenije, deset iz Avstrije, po štirje iz Nemčije in Italije, dva iz Hrvaške in eden iz Madžarske. Za 3420 hlodov je bilo skupno 12.375 ponudb, le za 286 hlodov ni bilo nobene ponudbe. Na licitaciji je bila dosežena povprečna cena 325 evrov za kubični meter, pri tem pa so bile med drevesnimi vrstami precejšnje razlike: za tiso je bilo povprečje 751 evrov za »kubik«, za gorski javor 645 evrov, dob 507 evrov, jablano 497, slivo 421 evrov, oreh, črni gaber in skorš 371 evrov ... Najvišjo ceno je dosegel hlod gorskega javorja dolžine 5,9 metra in s premerom 60 centimetrov, za katerega so kupci oddali trinajst ponudb, med njimi je bila najvišja 15.389 evrov. Tudi drugo in tretjo najvišjo ceno (11.046 evrov oziroma 9829 evrov) sta dosegla hloda gorskega javorja, sledijo hlod oreha (6799 evrov), gorskega bresta (5319) in smreke (4629). Tudi najvišjo ceno, preračunano na »kubik«, je dosegel hlod gorskega javorja, znašala je 9275 evrov. Oba hloda gorskega javorja, ki sta dosegla najvišjo ceno, je kupil italijanski izdelovalec furnirjev. Največ lesa, več kot 900 »kubikov«, je kupil kupec iz Kitajske, ki pa je ponudbe oddal prek slovenskega podjetja.
Kot so poudarili organizatorji, želijo z licitacijo povezati lastnike gozdov in kupce lesa ter spodbujati vrednotenje kakovostnega lesa in predelavo z visoko dodano vrednostjo.