Na daljavo se je šolala iz Norveške
Dijakinja jeseniške gimnazije Maja Kerštajn je eno šolsko leto živela in trenirala na Norveškem. V tem času se je šolala na daljavo, profesorji so ji teste pošiljali po elektronski pošti, ustno pa so jo ocenjevali po Skypu.
Na Gimnaziji Jesenice športno kariero svojih dijakov, ki so vrhunski športniki, spodbujajo prek projekta Dvojna kariera športnika. Nedavno so tako prejeli certifikat Športnikom prijazno izobraževanje, je povedala ravnateljica Lidija Dornig.
Maja Kerštajn iz Kranjske Gore je dijakinja 4. Š Gimnazije Jesenice. Že kot deklica se je začela ukvarjati s smučarskim tekom in v vseh teh letih nanizala številne tekmovalne uspehe. Ker veliko trenira in tekmuje, v šoli veliko manjka. A na Gimnaziji Jesenice so ji omogočili, da kljub temu redno opravlja šolske obveznosti. Tako je bilo tudi v času, ko je Maja skoraj leto dni živela in trenirala na Norveškem.
Maja se je za Norveško odločila, ker je to dežela smučarskega teka. »Tek na smučeh tam sega globoko v zgodovino, zato se mi zdi, da imajo tudi odnos do tega športa drugačen kot v drugih državah. Tam velja za cenjen in plemenit šport. Ta njihov zagon za tek na smučeh sem želela občutiti na lastni koži,« pripoveduje Maja, ki je na Norveškem živela in trenirala med avgustom 2017 in junijem 2018. Kot pravi, je bivanje in treninge organizirala sama skupaj s starši, ki so tudi krili večji del stroškov.
Bivala je v kraju Meraker, ki velja za »meko« smučarskega teka. Večino časa je tako Maja namenila treningom, trenirala je pod okriljem tamkajšnje srednje šole, kjer je obiskovala tudi pouk nekaterih predmetov. »Hodila sem samo na predavanja iz predmetov, za katere ne potrebuješ znanja norveščine, recimo matematike in kemije.« Sicer pa je na daljavo obiskovala tretji letnik Gimnazije Jesenice. Učno snov so ji po internetu pošiljali profesorji in sošolke, za dodatno razlago pri matematiki in fiziki pa se je s profesoricama dobila na učni uri na Skypu. Na enak način je opravila tudi ustno ocenjevanje, medtem ko so jeseniški profesorji pisne teste poslali na srednjo šolo v Merakerju, kjer so test natisnili, Maja pa ga je reševala ob prisotnosti tamkajšnjega nadzornega profesorja. »Potem so rešen test skenirali in ga poslali nazaj na Gimnazijo Jesenice,« pripoveduje Maja. Kot dodaja, je vse skupaj dobro potekalo, tako je tudi uspešno zaključila tretji letnik. Je pa vmes za nekaj tednov prišla tudi nazaj v Slovenijo, kjer je tekmovala na domačih tekmah in kontinentalnih pokalih.
In kakšna dežela je Norveška? »Pokrajina je čudovita, čisto drugačna od tega, kar sem navajena tukaj, v Sloveniji. Tam se res ogromno ljudi ukvarja s športom, predvsem s tekom na smučeh. Zelo težko pa sem se privadila na kratke dneve. Decembra se je daniti začelo šele okoli devete ure zjutraj, noč pa je bila že pred tretjo uro popoldne,« odgovarja Maja, ki se je naučila tudi nekaj norveščine, čeprav se je večinoma pogovarjala v angleščini.
Maja je zdaj spet doma in obiskuje četrti letnik gimnazije. Kot pravi, razmišlja, da bi po maturi odšla tudi na študij na Norveško. Cilje pa ima tudi na področju smučarskega teka. »Moj cilj je, da bi imela še naprej motivacijo za pridno treniranje ter da bi to prineslo s seboj dobre rezultate na državnih in mednarodnih tekmovanjih,« še dodaja.
Na podoben način se na daljavo šola še nekaj dijakov, vrhunskih športnikov Gimnazije Jesenice.