Povezujejo raziskovalna znanja in izkušnje industrije
V Škofji Loki so na prvem TOP industrijskem izzivu predstavili SRIP Tovarne prihodnosti, ki združuje slovensko akademsko znanje in prodorna podjetja, v industrijska okolja pa prinaša tehnologije prihodnosti in znanja.
Škofja Loka – Šolski center Škofja Loka je gostil prvi TOP industrijski izziv, z njim sicer nameravajo obiskati tudi druga slovenska industrijska središča in predstaviti SRIP Tovarne prihodnosti, strateško razvojno inovacijsko partnerstvo. Kot je pred posvetom pojasnil direktor centra SRIP ToP Rudi Panjtar, gre za dolgoročno javno-zasebno partnerstvo, ki združuje zainteresirane predstavnike gospodarstva, raziskovalnih organizacij, državnih institucij, nevladnih organizacij in drugih. V Sloveniji sicer deluje devet različnih strateških razvojno-inovacijskih partnerstev, ki so nastala na osnovi leta 2014 sprejete državne strategije s tega področja. Koordinira jih Institut Jožef Stefan, kjer so ustanovili center SRIP ToP. Ta bo zbral in povezoval slovenska raziskovalna in inovacijska znanja ter izkušnje iz industrijske in akademske sfere ter v ospredje postavil prioritetna prebojna področja novih izdelkov, storitev in tehnologij za tovarne prihodnosti. Pomagal bo podjetjem pri vstopu na svetovni trg, pri čemer se bo osredotočil na na nišna področja in s tem dosegel, da postanejo slovenska podjetja pomemben evropski ponudnik.
V uvodu je udeležence srečanja pozdravil direktor Šolskega centra Škofja Loka Martin Pivk, ki je izrazil zadovoljstvo, da takšni dogodki povezujejo izobraževalno sfero z industrijo. Predstavil je delo šole s 130-letno tradicijo poklicnega izobraževanja in poudaril, da bi podjetja danes želela imeti še več tovrstnega kadra, a med mladimi danes žal ni dovolj zanimanja za potrebe, ki jih izkazuje gospodarstvo. O tem izzivu je govorila tudi Jadranka Švarc, direktorica gorenjske regionalne zbornice GZS, in ob tem omenila dobro sodelovanje z izobraževalnimi institucijami in podporo programov delodajalcev. Rudi Panjtar pa je ob predstavitvi TRIP ToP ocenil, da je Slovenija precej tradicionalno usmerjena in je potreben premik, da ustvarimo proizvode z višjo dodano vrednostjo, kar predvideva tudi slovenska strategija pametne specializacije. S tem namenom ustvarjajo in podpirajo poslovne in raziskovalne sinergije.
V nadaljevanju so predstavili grozde in področja SRIP ToP, tehnološke rešitve pametne tovarne, uspešno partnerstvo znanosti in proizvodnje (na primeru Domela), model kompetenc za kadre prihodnosti, Šolski center Škofja Loka pa je v ospredje postavil vajeništvo kot svojo zgodbo o uspehu.