O odstrelu medvedov bo odločilo sodišče
Medved se je (spet) znašel v primežu kmetijskih in okoljevarstvenih interesov. Upravno sodišče je na predlog mednarodnega okoljskega centra Alpe Adria Green izdalo začasno odredbo, s katero je do končne odločitve zadržalo izvajanje odloka o odvzemu medveda iz naravnega okolja.
Po oceni, ki so jo na podlagi opažanj in drugih znakov izdelali v kranjski in blejski območni enoti zavoda za gozdove, se je lani v obdobju med 25. februarjem in 25. majem v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju zadrževalo osem medvedov.
Hribovski kmet Stane Bergant iz Kokre je pred nedavnim v odprtem pismu slovenski politiki opozoril na posledice sedanje neustrezne nacionalne in evropske politike upravljanja z divjadjo in velikimi zvermi na območjih s težjimi pogoji za kmetovanje. Kot je zapisal, mladi tudi zaradi takšne politike izgubljajo motivacijo za kmetovanje, posledica je opuščanje kmetovanja na več kot tisoč kmetijah v Sloveniji letno, opuščanje planin in zaraščanje. Težave se odražajo tudi pri paši in obnovi gozdov, podeželje se prazni, nastajajo družbeni konflikti ...
Kranj – Vlada je novembra lani sprejela uredbo, na podlagi katere bi v Sloveniji do 30. septembra letos lahko odvzeli iz okolja dvesto rjavih medvedov, in sicer 175 z odstrelom, razliko pa naj bi predstavljale živali, poginule zaradi trkov z vozili, bolezni in iz drugih razlogov. Mednarodni okoljski center Alpe Adria Green (AAG) s sedežem na Jesenicah je vložil tožbo na upravno sodišče, s katero izpodbija odlok, podal pa je tudi predlog za izdajo začasne odredbe, saj bi po njegovem mnenju z nadaljevanjem odstrela nastala težko popravljiva škoda. Upravno sodišče je ob koncu lanskega leta izdalo začasno odredbo, s katero je do izdaje pravnomočne odločbe zadržalo izvajanje odloka.
AAG: nastala bi nenadomestljiva škoda
Kot so pojasnili v organizaciji AAG, so tožbo vložili zato, ker naj bi vlada pri sprejemanju odloka kršila pravico do sodelovanja javnosti v postopku, odlok pa naj bi bil po njihovem mnenju tudi v nasprotju z ustavo, zakonom o ohranjanju narave in evropsko direktivo o habitatih. Po tej direktivi spada medved med zaščitene vrste, zato morajo članice Evropske unije vzpostaviti strog režim varstva in za odstopanja od tega režima izpolnjevati posebne pogoje.
Vlada: medved se širi številčno in prostorsko
Vlada je še pred odločitvijo upravnega sodišča odgovorila, da izdaja začasne odredbe o zadržanju izvajanja odloka ni utemeljena in da okoljevarstvena organizacija AAG tudi ni utemeljila nastanka nepopravljive škode ob izvajanju odloka, saj podatki rednega spremljanja stanja populacije rjavega medveda ne kažejo nobenih negativnih posledic odstrela. Še več: populacija rjavega medveda se v zadnjih letih širi številčno in prostorsko.
Ob vložitvi tožbe na upravno sodišče so se odzvale tudi nekatere organizacije, med drugim v Sindikatu kmetov Slovenije. »Divjad in zveri so državna last, država pa mora kot umni gospodar poskrbeti za ravnovesje ter varnost državljanov in njihovega imetja,« ugotavljajo v sindikatu in dodajajo: »Ob trikratnem povečanju populacije rjavega medveda v Sloveniji v zadnjih petindvajsetih letih je očitno, da je bilo doslej upravljanje s populacijo rjavega medveda neuspešno za stroko in hkrati uspešno za naravovarstvenike.«
Dve peticiji
Na pobudo štirih nevladnih organizacij – priznane rejske organizacije za avtohtono cikasto govedo, Združenja ekoloških kmetov za Gorenjsko, Zveze lastnikov gozdov Slovenije in Zveze društev ekoloških kmetov Slovenije – je doslej že več kot petdeset organizacij podpisalo peticijo za zmanjšanje števila divjadi in zveri. Podpisniki peticije ugotavljajo, da je s prekomerno namnožitvijo parkljaste divjadi (predvsem jelenjadi in divjih prašičev) v zadnjih desetletjih in z nesorazmerno zaščito velikih zveri z evropsko habitatno direktivo nastalo nevzdržno stanje, ki sproža prikrite negativne procese z daljnosežnimi posledicami. Od države in Evropske unije zahtevajo takšno upravljanje lovne divjadi in velikih zveri, ki bo omogočalo kmetovanje in gospodarjenje z godovi tudi na območjih s težjimi pogoji za kmetovanje.
»Protiutež« tej peticiji je peticija proti odstrelu rjavega medveda in volka, s katero podpisniki zahtevajo ukinitev odstrela in izvajanje ukrepov za dobrobit rjavega medveda. Podpirajo možnost preseljevanja medveda in volkov na območje zunaj Evropske unije ter sterilizacijo in druge ukrepe za humano omejitev njihovega števila. Peticijo je po podatkih s spletne strani AAG doslej podpisalo 624 državljanov.