Največji ognjemet v Evropi
Decembrski skok v London (1)
Velika Britanija je dežela kraljeve družine in tradicije, močnega umetniškega naboja in izvirnosti, prijaznih in vljudnih ljudi, posebnega humorja, mode, pubov in obrednega pitja čaja. Njena prestolnica London, ki velja za živahno in kulturno pisano mesto, je bila na silvestrski dan pravi živi oder na prostem, odet v mnogotero barv lučk, novoletnih okraskov, bogato okrašenih smrečic in konfetov. Ljudje so bili praznično oblečeni že v zgodnjih urah. Občudovanja vredne oprave so glede na temperature (enajst stopinj Celzija je kazal termometer), vlažno ozračje in hladen veter, za nas, premražene Slovence, mnogo preveč razgaljale: kratka krila, odprti sandali, globoki dekolteji, mrežaste hlačne nogavice. Domačini so v dopoldanskem času še tekali po opravkih, največja nakupovalna ulica na svetu Oxford Street, dolga tri kilometre, se je šibila od tistih, ki daril še niso uspeli kupiti.
Zadnji dan v letu 2018 smo si slovenski turisti privoščili tudi angleško tradicionalno jed, imenovano »fish and chips« (ocvrta riba in krompir). Glede na polurno čakanje smo pričakovali pravo gurmansko izkušnjo, a je bila vse prej kot to. Zelo pusta in mastna jed, nas je pustila odprtih ust, ko smo prejeli račun. Cene so v Londonu dvakrat do trikrat višje kot pri nas. Še preden smo se prepustili pripravam na najdaljšo noč v letu in rajanju, smo obiskali znameniti muzej voščenih lutk Madame Tussauds. Po pričakovanjih sta največ pozornosti požela v božične puloverje oblečena britanski princ Harry in njegova izbranka vojvodinja Susseška Meghan Markle, ki v tem letu pričakujeta naraščaj. Po ogledu smo se odpravili v hotel, kjer nas žal ni pričakala tradicionalna silvestrska večerja, temveč le hitri prigrizki – in še hitrejša je bila vrnitev v center, kjer so se na obrežju reke Temze v središču Londona že v poznih popoldanskih urah pričeli zbirati tisti, ki so ob polnoči želeli spremljati največji ognjemet v Evropi. Bilo nas je več kot sto tisoč, ki smo skupaj odštevali sekunde, in ko je ura odbila polnoč, uzrli veličasten ognjemet ob kolesu Londonsko oko, ki je naznanil prihod leta 2019. Londonski župan Sadiq Khan je ognjemet posvetil državljanom EU, ki živijo v britanski prestolnici. Prihod novega leta je naznanil tudi Big Ben, ki je ob vstopu v novo leto praznoval 160. rojstni dan in zadonel v svojem znamenitem tonu. Zvon sicer zaradi obsežne obnove stolpa že več kot leto ne zvoni, razen ob posebnih priložnostih – in tokratna je zagotovo bila.
Slovenci, ki smo v novo leto 2019 stopili v Londonu, se lahko pohvalimo, da je imelo leto 2018 zaradi časovne razlike za nas eno uro več, kot za tiste, ki so ostali doma, v Sloveniji. Prepričani smo, da smo to dodatno uro več kot odlično izkoristili, v prvih minutah novega leta pa nismo pozabili na slovenske korenine in smo Londonu zapeli Silvestrski poljub.
(Nadaljevanje prihodnjič)