Bučna lazanja s špinačo in rikoto

Klasična lazanja je sestavljena iz mesnega nadeva in bešamela ter je tako posledično precej težka za naš želodec. Meso lahko nadomestimo z zelenjavo, bešamel pa z rikotinim nadevom in tako dobimo hranljivo in nadvse okusno jed, pri kateri mesa ne bomo prav nič pogrešali. Za pripravo lazanje potrebujemo: 1 manjšo bučo hokaido (približno 0,5 kg bučnega mesa), 250 g špinače, 300 g rikote, 1 jajce, 250 g testenin za lazanjo, 150 g mocarele, 3 stroke česna, četrt žličke mlete rdeče paprike, pol žličke mletega česna, ščepec popra, 10 g masla, 1 žlico olivnega olja, sol.

Najprej pripravimo bučni pire: bučo olupimo, ji odstranimo semena ter jo narežemo na kocke. Ponev segrejemo, prilijemo olje ter na njem popečemo bučne kocke. Potresemo s pol žličke soli, mleto papriko, mletim česnom in s poprom. Zalijemo z 0,5 dl vode, pokrijemo in kuhamo, dokler se buča ne zmehča. Ko je buča kuhana, vse skupaj zmešamo s paličnim mešalnikom.

Za pripravo špinačnega nadeva česen drobno nasekljamo ter ga prepražimo na maslu. Dodamo špinačne liste in dušimo pet minut, da špinača ovene. Posolimo in popramo po okusu.

V skodelici zmešamo rikoto in jajce. Polovico mocarele narežemo na drobne koščke ter jo vmešamo k rikoti.

Sestavljanje lazanje: Dno pekača premažemo z dvema žlicama bučnega pireja. Na pire položimo testenine za lazanjo. Testenine premažemo z bučnim pirejem in nanj razporedimo del pripravljene špinače. Na špinačo nadevamo del rikotine zmesi. Nato prekrijemo s testeninami in ponovimo postopek: bučni pire, špinača, rikota, testenine ... Postopek ponavljamo, vse dokler nam ne zmanjka sestavin. Zaključimo s plastjo testenin, ki jih premažemo z bučnim nadevom. Po vrhu lazanje naribamo preostalo mocarelo. Pečemo v pečici, ogreti na 180 °C, 40 minut. Po tem času lazanjo vzamemo iz pečice in jo pustimo stati še 10 minut.

Nasvet: Testenin za lazanjo večine proizvajalcev ni treba predhodno kuhati. Da se nam ne bi lazanja preveč zapekla, jo po potrebi med peko pokrijemo z alufolijo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / torek, 9. januar 2024 / 16:52

Novi ekološki otoki

Jesenice – Občina Jesenice je posodobila obstoječe ekološke otoke, in sicer v potopno različico. Potopne ekološke otoke, katerih posode so v zemlji, so namestili na štirih lokacijah: na Blejski Dob...

Objavljeno na isti dan


Kronika / nedelja, 29. november 2009 / 07:00

Zgorel v hiši

Domžale - Ljubljanske policiste in domžalske gasilce so v ponedeljek okoli 23. ure obvestili, da so ognjeni zublji zajeli delno naseljeno stanovanjsko hišo v naselju Žiče v okoli...

Gorenjska / nedelja, 29. november 2009 / 07:00

Občanom želimo zagotoviti udobno življenje

Glavna skrb župana Milana Čadeža je plemenitenje občinskega proračuna z državnim ali evropskim denarjem, zagotavljanje ugodnega okolja za razvoj podjetništva in zaradi visoke rodnosti zagotavljanje va...

Gospodarstvo / nedelja, 29. november 2009 / 07:00

Za ravnovesje med tremi E

Na tradicionalnih dnevih slovenskega papirništva iščejo ravnovesje med ekologijo, energijo in ekonomijo.

Kranj / nedelja, 29. november 2009 / 07:00

Dela ovirajo promet

V središču Kranja trenutno potekata dva obsežna gradbena projekta, saj se ureja kompleks gradu Khislstein v starem mestnem jedru, poleg tega pa se ureja tudi Slovenski trg z navezujočimi se ulicami.

Gospodarstvo / nedelja, 29. november 2009 / 07:00

Nadaljujejo Tavčarjevo delo

"Naša pravica ni le ribolov, naša dolžnost je, da ohranjamo življenje v Poljanski Sori," pravi predsednik Demšar.