Zadrugi bodo povrnili vlaganja
Občina Kranjska Gora bo razvojni zadrugi povrnila stroške vlaganja v stavbo hiše Pr' Katr.
Dovje – Kot kaže, se poti Občine Kranjska Gora in Razvojne zadruge Dovje, ki je v zadnjih dveh letih upravljala hišo Pr' Katr na Dovjem, dokončno razhajajo. Občinski svet je namreč potrdil predlog posebej za ta namen imenovane komisije, da se zadrugi povrne dobrih šestdeset tisoč evrov, ki so jih vložili v stavbo, in da se zgodba hiše, ki je bila v najboljšem obdobju gonilo dogajanja in razvoja v kraju, začne na novo.
Hiša, ki se danes imenuje Pr' Katr, je nekdanja kovačnica, ki je bila pred dvema desetletjema z denarjem Občine Kranjska Gora in države obnovljena in dana v upravljanje razvojni zadrugi, ki jo je poimenovala Pr' Katr na Dovjem. V okviru programa CRPOV je bil izdelan Razvojni program krajevne skupnosti, v hiši pa so domačini uredili trgovinico z naravnimi izdelki s kmetij in izdelki domače obrti ter večnamenski prostor v prvem nadstropju stavbe. Na razpisu Francoskega predsedstva Alpske konvencije je program hiše Pr' Katr na Dovjem prejel celo evropsko nagrado.
Zelo uspešni so bili tudi s programom Kuhinja naših babic, v okviru katerega so prirejali delavnice kuhanja po receptih, ki so jih zbrali in v knjigi izdali prav na domači mojstranski osnovni šoli.
Zagotovili zasebna sredstva
Razvojna zadruga se je ves čas delovanja srečevala s finančnimi težavami, zato se je leta 2010 v zadrugo vključil Franci Koražija, ki je z upanjem na ponovni zagon zagotovil zasebna sredstva za dodatno ureditev hiše. Namen je bil, da bi spet obudili dogodke, ki so v teh krajih že imeli tradicijo: Žegnanje konj, Pustni karneval, Osmomarčevski pasulj, Vlečenje ploha, Kmečko ohcet, Silvestrovanje na trgu, Večer na vasi, Mihelov smenj. Vse z namenom, da bi dogajanje, ki je nekoč na vasi že bilo, spet obudili v življenje, na ta način prikazali kulturno dediščino in privabili tudi turiste.
Hiša že leto dni zaprta
A se ni izšlo in vrata Katre so že od lanskega januarja zaprta. »Že predlani sem oblikoval posebno komisijo, ki se je ukvarjala s problemom hiše Pr' Katr, predvsem z namenom, da se zadeva v obliki, kakršna je bila do sedaj, zaključi, in da Katra začne delovati na novo po programu, za katerega je bila narejena,« je poudaril kranjskogorski župan Janez Hrovat. Hiša je bila zgrajena z namenom, da spodbudi razvoj kmetijstva in malega gospodarstva v kraju ter s pogodbo dana za nedoločen čas v upravljanje in brezplačno uporabo Razvojni zadrugi Dovje. Načrt je bil, da se v spodnjih prostorih uredi celo sirarna, a projekta zaradi vse manjšega števila kmetov, ki so oddajali mleko, nikoli niso izpeljali. V zadnjih letih pred zaprtjem je bila tako hiša Pr' Katr predvsem gostinski objekt, v katerem so stregli domačo hrano, pripravljeno po receptih, kot so jih v krajih pod Triglavom poznali nekoč.
Kot je poudaril predsednik sveta KS Dovje - Mojstrana Jože Dovžan, si v kraju želijo, da bi hiša Pr' Katr kmalu spet odprla vrata, s programom, kakršnega je imela doslej. »Prav gotovo si v stavbi ne želimo apartmajev,« je poudaril.
Zadružniki o višini odškodnine
Franci Koražija, sedanji predsednik razvojne zadruge, ki je tudi skrbel za gostinsko ponudbo v hiši, pravi, da je bilo v objekt sicer vloženih bistveno več sredstev, kot jim jih je priznala občinska komisija, in da je sam v hišo in njene programe vložil ogromno prostovoljnega dela, ki nikoli ni bilo ovrednoteno. A pravi, da zgodbe ne želi zapletati in da bo na sestanku zadružnikov te o sklepu občine obvestil, nato pa se bodo skupaj odločili, ali se jim zdi višina odškodnine primerna.