Nepremičninski trg blizu rekordu
Cene nepremičnin pri nas so rasle tudi v prvi polovici letošnjega leta, ko so se približale rekordu iz leta 2008.
Kranj – Geodetska uprava je pred kratkim objavila poročilo o slovenskem nepremičninskem trgu za prvo polletje letošnjega leta, v katerem ugotavljajo, da se je tudi v tem obdobju nadaljevala rast, ki sicer traja že od leta 2015. A ob tem dodajajo, da se stanje na tem področju umirja.
Trgovanje z nepremičninami je nekoliko manjše kot v prvi polovici lanskega leta, kar na geodetski upravi v največji meri pripisujejo pomanjkanju ponudbe na trgu ter rasti cen. Te so bile v prvi polovici leta sicer v povprečju še pod rekordom iz leta 2008, vendar so se jim precej približali.
V prvi polovici leta je bilo sklenjenih 17.500 poslov z nepremičninami, skupna vrednost kupoprodajnih pogodb za vse vrste nepremičnin pa je znašala nekaj manj kot 1,2 milijarde evrov. Za primerjavo: v prvem polletju leta 2015 je bilo sklenjenih za okoli osemsto milijonov evrov poslov.
Največji delež na nepremičninskem trgu predstavlja trgovanje s stanovanji (38 odstotkov), sledijo hiše (26,5 odstotka), zemljišča (10,4 odstotka), preostanek pa predstavljajo pisarne, industrijske nepremičnine, trgovski, storitveni in gostinski lokali, garaže, parkirni prostori ter kmetijska in gozdna zemljišča.
Vse bolj se zmanjšuje prodaja novih stanovanj, ta je znašala le štiri odstotke, kar na geodetski upravi pripisujejo izpraznitvi zalog prvič vseljivih stanovanj, zgrajenih v času krize, in trenutnega pomanjkanja novogradenj. Povprečna cena stanovanj se je tako od leta 2015 pa do prvega polletja letošnjega leta povzpela s 1.440 evrov na 1.750 evrov za kvadratni meter.
Cene stanovanj so bile v gorenjski prestolnici še nekoliko nad slovenskim povprečjem. Za kvadratni meter stanovanja v Kranju bi odšteli 1.810 evrov (16-odstotna rast glede na prvo polovico leta 2015), kar je sicer še vedno manj kot v Ljubljani ali okolici, kjer je cena presegla mejo dveh tisočakov.
Za hišo s pripadajočim zemljiščem pa je v Sloveniji v povprečju treba odšteti 128 tisoč evrov, torej 22 tisočakov več kot pred dobrimi tremi leti. Dražja so tudi zazidljiva zemljišča. Večina teh je bila v zadnjem času prodana za gradnjo družinskih hiš v lastni režiji, malo pa je bilo nakupov za gradnjo večjih stanovanjski ali poslovnih kompleksov. Za kvadratni meter morajo kupci odšteti 58 evrov, leta 2015 je bilo treba zanj plačati 46 evrov. V zadnjih letih je zrasla cena tudi kmetijskim in gozdnim zemljiščem, čeprav se rast v zadnjem obdobju umirja. Tako je letos kvadratni meter kmetijskega zemljišča stal 1,53 evra, kar je šest odstotkov več kot pred tremi leti, gozdnega pa 0,55 evra oziroma dvajset odstotkov več kot v prvi polovici leta 2015.