Uspešna zgodba
Meissen (2)
Za domovino porcelana sicer štejemo Kitajsko. Včasih so njegovo vrednost postavljali ob bok zlatu.
Nekateri menijo, da se je porcelan Meissnu in s tem Evropi zgodil bolj kot ne slučajno. Začelo se je z Ehrenfriedom Waltherjem von Tschirnhausom in Johannom Friedrichom Böttgerjem. Tschirnhaus naj bi bil izumitelj evropskega porcelana, za kar pa naj bi zasluge dolgo prištevali Böttgerju – in eni jih še vedno. Se pa najdejo tudi taki, ki pravijo, da so formulo za evropski porcelan pred Nemci izumili že Angleži ...
Pisalo se je leto 1708, ko je tako nemški oziroma evropski porcelan v Meissnu ugledal luč sveta, zagotovo pa je bila meissenska tovarna porcelana dve leti kasneje prva, ki je začela z njegovo proizvodnjo v Evropi.
Zgodba meissenskega porcelana je z leti le še pridobivala ugled, veljavo in uspešnost. Tradicija se je ohranila do danes. Že od začetka so si meissenski porcelan lahko privoščili predvsem bogati, elite – in seveda je bil nepogrešljiv v vseh evropskih kraljevih hišah.
Zaščitni znak meissenskega porcelana sta prekrižana meča.
Ohranja pridih ekskluzivnosti, drži se ga nalepka prestiža. Dandanes se najdejo tudi posamezniki, ki jim nakup tovrstnega porcelana dobesedno pomeni naložbo. Zbiratelji tako največkrat iščejo kose iz preteklosti. Tam pa cene kaj hitro lahko poletijo v nebo.
Ob obisku hiše porcelana Erlebniswelt Haus Meissen smo na demonstracijskih delavnicah od blizu videli tudi, kako lahko iz osnovnega materiala na koncu nastajajo prava umetniška dela: iz koliko ločenih delov je narejena figura, kako ročno poslikajo krožnike s cvetlicami in živalmi, koliko časa posamezni strokovnjaki oziroma umetniki za to delo potrebujejo, skozi koliko faz gre krožnik, da potem na koncu nanj nalepijo ceno, izvedeli pa smo tudi, da danes že obstajajo kosi določenih linij jedilnih servisov, ki jih lahko pomijemo tudi v pomivalnem stroju. Je pa tudi verjetno, da bi vam v meissenski tovarni porcelana znali pomagati, če imate doma tovrsten dragoceni kos, ki je poškodovan ...
(Nadaljevanje prihodnjič)