V društvu stojijo ob strani srčno-žilnim bolnikom
Koronarno društvo Gorenjske, ki si s programom vseživljenjske rehabilitacije prizadeva postati pomemben dejavnik pri varovanju zdravja in načina življenja srčno-žilnih bolnikov, letos beleži dvajset let delovanja.
Kranj – Ob ustanovitvi leta 1998 si je društvo nadelo ime Koronarno društvo Kranj, leta 2007 pa so ga spremenili, ker se je njihova dejavnost začela širiti po celotni Gorenjski. Z začetnih 66 je število v dveh desetletjih naraslo na dvesto članov, ki jim pomagajo in jih podpirajo pri skrbi za zdravje. Srčno-žilnim bolnikom nudijo rehabilitacijske vadbe v telovadnici in vodi, organizirajo pohode, predavanja, obnovitveno rehabilitacijo v toplicah, tečaje prve pomoči, predvsem pa skrbijo za njihovo druženje, saj so se jim zaradi bolezni zmanjšale fizične zmožnosti in posledično potrebujejo prilagojeno ter razumevajoče okolje.
Predsednik društva Ferdo Meglič je pojasnil, da so njihovi načrti za prihodnost preprosti. »Železni program društva ostaja, želeli bi si pa pridobiti nove člane iz mlajše starostne skupine. Kljub dejstvu, da se število oseb s koronarnimi obolenji povečuje, vseeno ugotavljamo, da se mlajši ne vključujejo v naše društvo,« je dejal in nadaljeval: »Poskusili bomo prek referenčnih ambulant stopiti v stik s potencialnimi kandidati in jim predstaviti svojo dejavnost. Obenem se posvečamo tudi modernizaciji in obveščanju javnosti z internetno stranjo in prisotnostjo na socialnih omrežjih.«
Na proslavi ob dvajsetletnici delovanja društva v dvorani Doma krajanov na Primskovem je predsednik podelil tudi priznanja v obliki šopkov za gospe in steklenic za gospode. Prejeli so jih: častna gostja proslave in predsednica Zveze Koronarnih društev in klubov Slovenije Irena Keber, ki je bila pobudnica za ustanovitev koronarnih društev v Sloveniji; Aleksandra Gorup, ki je Koronarnemu društvu Gorenjska ob ustanovitvi nudila finančno in strokovno pomoč; Metod Prašnikar, ki pripravlja številna predavanja o srčno-žilnih boleznih ter rehabilitaciji po srčni operaciji in je aktiven kot predsednik strokovnega sveta Koronarnega društva Gorenjske; Helena in Stane Kalan, ki sta bila člana iniciativnega odbora in soustanovitelja društva, fizioterapevtki Andreja Magdalenič in Urška Zaplotnik; Tomaž Gruden, ki je v društvu prisoten od samega začetka, bil je podpredsednik, dva mandata predsednik, sedaj pa organizira strokovna predavanja; Manca Gruden, ki je bila v prvih dveh letih blagajničarka društva, nato pa je prevzela delo tajnice, ki ga opravlja še danes; Ani Sirc, ki je od leta 2003 koordinatorica rehabilitacijske vadbe.