Pa vesel božič!
Decembrski prazniki so vselej tudi čas obračunov z minulim letom. Izbiramo športnike, politike in druge osebnosti, ki so zaznamovale leto, mediji obujamo dogodke iz zadnje dvanajsterice mesecev, izbiramo najboljše filme in knjige, v zadnjem obdobju tudi posamezne besede, ki najbolje opišejo iztekajoče se leto. Na osebnem področju se jim pridružujejo spiski izpolnjenih in neizpolnjenih pričakovanj za preteklo ter želja in zaobljub za prihodnje leto. Seznami so dolgi in subjektivni, a nam pomagajo potegniti črto pod simbolnim koncem in pred novim začetkom.
Sodeč po podatkih, ki jih je prejšnji teden objavil Statistični urad Republike Slovenije, smo Slovenci z letošnjim letom v splošnem sicer lahko zadovoljni. Nadaljevala se je visoka gospodarska rast, v zadnjem četrtletju smo dosegli rekordno število zaposlenih, najvišjo v zadnjih 23 letih. Ti v povprečju zaslužijo več kot lani. Oba kazalnika dohodkovne neenakosti, ki sta že tako med najnižjimi v EU, sta se letos še nekoliko znižala. Ne nazadnje pa je bil tudi pridelek letos za tretjino večji od lanskega.
Finančni položaj gospodinjstev se izboljšuje, ugotavljajo na Statističnem uradu. Več je tistih, ki si lahko privoščijo teden letnega oddiha in jim poleg pokrivanja življenjskih stroškov ostane tudi kaj malega za priboljšek. Sodeč po zadnjih podatkih (sicer za leto 2017), smo splošno zadovoljstvo Slovenci ocenili s povprečno oceno 7,2, torej bolje kot v preteklih letih. Še nekoliko bolj smo z življenjem zadovoljni Gorenjci (7,4). A saj veste tisto: statistika stoji z eno nogo v ognju, z drugo pa v ledu in se v povprečju počuti v redu. Precej manj zadovoljni bodo tisti, ki jim bo nocojšnjo brezskrbno božično večerjo vzela luknja v denarnici. Statistika tudi za ta del prebivalstva pozna imena: resno materialno prikrajšani, osebe, ki živijo v gospodinjstvih z zelo nizko delovno intenzivnostjo, ter osebe, ki živijo pod pragom tveganja revščine. Skupno je takšnih pri nas 345 tisoč oziroma dobrih 17 odstotkov prebivalstva. Več kot pred veliko gospodarsko krizo. Revščina žal tudi v času debelih krav ostaja dejstvo.
Kako zadovoljnih bo torej nocoj za praznično mizo sedlo dobrih 577 tisoč slovenskih družin? Če sklepamo po statističnih podatkih, bolj kot v prejšnjih nekaj letih. A najpomembnejšega v življenju posameznika (ali družine) se ne da ponazoriti s številkami, tako kot sreče ne moremo kupiti z darili, pa čeprav nas trgovci že ves december prepričujejo o tem.