Državni svet se je sestal v Radovljici
V sredo je preteklo natančno eno leto, odkar se je na prvi konstitutivni seji sestal aktualni Državni svet Republike Slovenije. Prav na ta dan so se svetniki na eni od svojih dveh sej, ki jih vsako leto organizirajo zunaj Ljubljane, na predlog svetnika Bogomirja Vnučca sestali v Radovljici.
Radovljica – Radovljičan Bogomir Vnučec je zastopnik lokalnih interesov v Državnem svetu že drugi mandat. Na seji, ki je bila v prostorih nove radovljiške knjižnice, so med drugim obravnavali njegove pobude in vprašanja glede sofinanciranja obnove objektov kulturne dediščine v lasti lokalnih skupnosti ter izgradnje nove gorenjske regijske bolnišnice in regijskega reševalnega centra v Radovljici.
Državni svet je tako potrdil pobudo Bogomirja Vnučca, da se projekt izgradnje nove regijske bolnišnice v najkrajšem možnem času uvrsti v Načrt razvojnih programov v okviru državnega proračuna, bolnišnico pa umesti v območje, ki ga je za ta namen na svojem območju že opredelila Občina Radovljica. »Splošna bolnišnica Jesenice in župani 18 gorenjskih občin že nekaj let opozarjajo na prostorsko in kadrovsko podhranjenost sekundarnega nivoja zdravstvenega varstva na Gorenjskem. Posledično se vrstijo pozivi k izgradnji nove regijske bolnišnice na Gorenjskem, ki bi zagotovila razbremenitev obstoječih kapacitet in prebivalcem omogočila kakovostnejšo in dostopnejšo zdravstveno obravnavo na sekundarni ravni,« izpostavlja Vnučec. Državni svet je ob tem seznanil z dejstvom, da je občina Radovljica že pristopila k izdelavi Prostorsko programske preveritve za umestitev gorenjske regijske bolnišnice na območju, ki je v prostorskem redu Občine Radovljica namenjeno zdravstveni dejavnosti. »Analiza je zajela stanje prostora in variantne rešitve umestitve bolnišnice, pri čemer se je izkazalo, da je umestitev regijske bolnišnice z ustreznim načrtovanjem objektov možna.« Pri tem poudarja, da vzpostavitev nove regijske bolnišnice na pomen ukinitev bolnišnice na Jesenicah, potrebe po zdravstvenih storitvah se bodo namreč tudi v prihodnje še povečevale.
»Obstoječi demografski trendi nakazujejo na intenzivno staranje prebivalstva v prihodnjih desetletjih, na podlagi česar se lahko pričakuje tudi povečanje števila hospitalizacij oseb, starejših od 65 let, na kar bi se bilo treba pravočasno pripraviti.«
Državni svet je podprl tudi pobudo Vnučca, da se regijski reševalni center na severovzhodnem delu Radovljice prepozna kot projekt posebnega pomena in se zagotovijo ustrezna finančna sredstva za sofinanciranje njegove izgradnje. »Del Regionalnega razvojnega programa Gorenjske 2014–2020 predstavlja tudi projekt izgradnje regijskega reševalnega centra na severovzhodnem delu Radovljice. Območje, ki ga je Občina Radovljica že opredelila kot območje, namenjeno dejavnosti zaščite in reševanja, je bilo kot najboljša prostorska rešitev z vidika varovanja narave izbrano na podlagi natečaja, v postopku izbire pa so sodelovali tudi predstavniki uporabnikov, ki bodo imeli sedež v novem regijskem reševalnem centru, to so policijska postaja, gasilci, Civilna zaščita, nujna medicinska pomoč in gorska reševalna služba,« je pojasnil Vnučec, ki je v eni od svojih pobud poudaril tudi sofinanciranje obnove objektov kulturne dediščine, ki so v lasti lokalnih skupnosti. »Treba se je zavedati, da je konkretne rezultate na področju ohranjanja naše bogate kulturne dediščine mogoče doseči le z močno finančno podporo države. V nasprotnem primeru bomo lahko žal vsi, država in lokalne skupnosti, priča nadaljnjemu propadanju številnih objektov kulturne dediščine,« opozarja Vnučec.