Mojci Trnovec iz Gostilne Mihovec sta naziv obrtnice podelila predsednik vlade Marjan Šarec in Branko Meh, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije.

Mojca Trnovec obrtnica leta

Obrtnica leta je postala Gorenjka Mojca Trnovec iz Gostilne Mihovec, priznanje za najstarejšega obrtnika leta pa je šlo v roke avtoprevozniku iz Lesc Franciju Ažmanu.

Brdo pri Kranju – Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je v četrtek na Brdu pri Kranju šestnajstič podelila naziv za obrtnika in šestindvajsetič za podjetnika leta. Gre za enakovredni nagradi, edina razlika je, da naziv obrtnika leta podeljujejo tistim, ki zaposlujejo največ pet ljudi, podjetniki leta pa lahko postanejo tisti z več kot petimi zaposlenimi.

Podjetnik leta je tako postal lastnik avtoprevozniškega podjetja iz Celja Peter Pišek, z nazivom obrtnica leta pa se je kot prva ženska, odkar ga podeljujejo, okitila Mojca Trnovec iz Gostilne Mihovec v Zgornjih Pirničah. Vodenje gostilne s 160-letno tradicijo je pred osmimi leti prevzela Trnovčeva. Gre za edino gostilno pri nas, ki je v času vegetacije samooskrbna z vso zelenjavo in žiti, sledijo pa tudi sodobnim trendom, ponašajo se z znakom Gostilna Slovenija, vključeni so v projekte, kot sta Odprta kuhna in Teden restavracij.

»Že kot majhna sem se rada vrtela med posodami in ''piskri''. Starša sta mi privzgojila ljubezen do zemlje, iz katere črpamo surovine, s katerimi ''čaramo'' v kuhinji,« je ob podelitvi naziva povedala obrtnica leta. »Kalila sem se pri največji kuharski mojstrici, to je naši danes 91-letni mami Ivanki,« še dodaja Mojca Trnovec, ki ki tudi v gostinstvu stavi na osnovne družinske vrednote, spoštovanje in zaupanje. »To priznanje ni prišlo ne prezgodaj ne prepozno. To je priznanje za 160-letno delo, ki ga opravljamo z ljubeznijo.«

Priznanje Mojci Trnovec pa ni edino, ki je v petek odšlo na Gorenjsko. Kot najstarejši obrtnik leta ga je namreč prejel tudi Franci Ažman iz Lesc, ki se je med obrtnike podal leta 1967, ko je se začel ukvarjati z avtoprevozništvom ter z gostiščem Tulipan ohranil družinsko tradicijo gostinstva. Danes podjetje vodi sin Klemen, gostilno pa hči Mojca, a kot pravi letošnji nagrajenec, še vedno poprime za delo, ki ga nikoli ne zmanjka.

»Nikoli ne smete izgubiti živcev. Samo naprej in naprej! Če boste to upoštevali, boste tudi vi lahko stali na takem odru, kot jaz danes,« je povedal Franci Ažman in tudi predstavnikom vlade, ki so se udeležili podelitve, položil na srce, naj spodbujajo malo in srednje podjetništvo.

Prav ta segment namreč po besedah predsednika OZS Branka Meha predstavlja 99 odstotkov slovenskega gospodarstva. »V številkah to pomeni več kot 117 tisoč podjetij oziroma poslovnih subjektov, ki zaposlujejo skoraj 352 tisoč oseb, ustvarijo 68 odstotkov prihodkov in 65 odstotkov dodane vrednosti. Njihov delež v izvozu predstavlja 43 odstotkov, uvozijo pa več kot polovico, to je 56 odstotkov vsega uvoza,« je Meh svoje besede podkrepil s številkami in hkrati izrazil tudi veselje, da se kmalu obeta tudi državni sekretar za malo gospodarstvo. Koalicijski poslanci so namreč prejšnji teden vložili predlog spremembe zakona o državni upravi, kar je bila tudi pobuda zbornice.

Kot je povedal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek, bo prek sekretarja malo gospodarstvo dobilo še posebno pozornost. Kot pravi, se pomena malega gospodarstva zavedajo tudi v vladi. Mala in srednja podjetja imajo po Počivalškovih besedah tudi prednost pri črpanju evropskih sredstev. V aktualnem finančnem obdobju so počrpali že 757 milijonov evrov oziroma približno devetdeset odstotkov vseh sredstev, ki so na razpolago, ter s podjetniki podpisali že več kot 3700 pogodb o financiranju.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 11. julij 2020 / 14:23

Peter Hitzinger in prvi zemljevid v slovenščini

V Tržiču se je 29. junija 1812 rodil pisatelj, zgodovinopisec, duhovnik Peter Hitzinger. Po rodu je bil Nemec, ki pa se je izrekel za slovenščino. Za to ga je v gimnaziji navdušil profesor...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / ponedeljek, 26. december 2016 / 12:49

Za Trstom in Celovcem še Dunaj

Slovenska knjižna središča v sosednjih državah so nov način promocije slovenščine, slovenske knjige in Slovenije v sosednjih državah.

Tržič / ponedeljek, 26. december 2016 / 12:46

Okrašena Ljubljana jih je očarala

Lom pod Storžičem – Krajevna organizacija Rdečega križa Lom je tudi letos pripravila prednovoletno druženje starejših krajanov Loma, tokrat na malo drugačen način, saj so se odpravili na izlet v na...

Tržič / ponedeljek, 26. december 2016 / 12:45

Alja prodala prvih 138 parov čevljev

Tržič – Oblikovalka čevljev Alja Viryent je v prednaročilu prodala prvih 138 čevljev, model ženskega salonarja in moškega čevlja od skupaj dvesto parov, ki so narejeni v tovarni nekdanjega Peka v T...

Šenčur / ponedeljek, 26. december 2016 / 12:45

S smrečicami okrasili Šenčur

Društvo prijateljev mladine Šenčur je tudi letos poskrbelo za okrasitev novoletnih smrečic, ki so v prazničnih dneh postavljene v drevoredu ob Pipanovi cesti.

Tržič / ponedeljek, 26. december 2016 / 12:45

Pripovedovale ob čaju

»Mnogo je teorij o utemeljenosti, koristnosti in zdravilnosti pripovedovanja zgodb. Mi vam jih ponujamo kot protiutež potrošništvu. Prepustimo se Jožici Koder, Tatjani Mavrič, Špeli Jerala, njihovim z...