Cankar, stripovski superjunak
Strip Ivan Cankar: podobe iz življenja avtorjev dr. Blaža Vurnika in Zorana Smiljanića so obiskovalci Slovenskega knjižnega sejma izbrali za knjigo leta.
Ljubljana – Tako kot v preteklih letih so tudi na letošnjem Slovenskem knjižnem sejmu obiskovalci izbirali knjigo leta. Komisija je med skoraj sto knjigami izbrala pet najlepših po načelu knjiga kot celota, pri čemer je upoštevala naslednje kriterije: vsebina, ureditev, jezik, oblikovanje, ilustracije, fotografije in grafika. V ožji izbor so tako prišle knjige: Žiga Valetič: 80ta: desetletje mladih. Zgodba slovenskega pop-rocka v času, ko je popularna glasba krojila podobo (in usodo) sveta, Primož Premzl: Novi Maribor, Anja Štefan, Alenka Sottler: Drobtine iz mišje doline, Erica Johnson Debeljak, Nela Malečkar: Saj grem samo mimo – Razglednice Aleša Debeljaka in Blaž Vurnik, Zoran Smiljanić: Ivan Cankar: podobe iz življenja. Končno odločitev o zmagovalcu so z glasovanjem v dneh trajanja sejma podali obiskovalci, ki so svoj predlog oddali na posebej natisnjenih glasovnicah. Največ glasov je prejel strip Ivan Cankar: podobe iz življenja. Žirija je v obrazložitvi zapisala, da je natančen, kronološko linearen Vurnikov scenarij podprt s fragmenti iz Cankarjevih del, pisem in dokumenti iz njegovega časa. Mojstrsko kadrirane črno-bele podobe v Smiljanićevi prepoznavni maniri filmskega jezika so s suverenim oblikovanjem in tipografsko skrbnostjo Katje Kastelic prepletene v dinamičen prelom. Avtorji, podpisani pod celovit založniški projekt, so ustvarili delo, ki bo aktualno dlje od Cankarjevega leta. In še: ustvarili so lik največjega slovenskega pisatelja, kakršnega do zdaj nismo poznali.
»Občutek je vsekakor dober, tudi zato, ker je strip kot večno zapostavljen in zaničevan medij naposled pokazal, da lahko prileze na vrh našega literarnega Parnasa. Nisem ravno kvalificiran, da bi ocenjeval lastno delo, zato bom citiral Žigo Valetiča, ki je rekel, da je ''to, kar ste ustvarili, najboljša vstopna točka v razumevanje Cankarja in njegove dobe, kar smo jih imeli''. In to je bil vsekakor namen, saj so Cankarjeva dela danes vsaj tako aktualna, kot so bila v času nastanka,« je povedal risar Zoran Smiljanić. »Naredila sva ga tudi zato, da tisti, ki jim je šolski sistem v nežnih letih uspešno priskutil Cankarja, spet začutijo lakoto po njem in sežejo po njegovih delih. Kajti branja Cankarjevih knjig ne more nič nadomestiti, ne stripi, knjige, razstave ... Najin strip je v tem smislu ženitni posrednik, ki bo bralca spet zvabil v Cankarjev objem. Kamor tudi spada.«
Avtor besedila Blaž Vurnik iz Mestnega muzeja Ljubljana je zelo zadovoljen, da je prva naklada pošla v dobrem mesecu dni, kar pomeni, da je knjiga resnično med bralci. Druga izdaja je menda te dni na poti iz tiskarne. »Da je prav strip o Cankarju postal knjiga leta, je priznanje, ki pomeni, prvič – da smo vsi, ki smo verjeli, da lahko o Cankarju in njegovem delu govorimo tudi skozi ta medij, imeli prav, in drugič – da so vsi tisti, ki se profesionalno ukvarjajo s stripom pred svetlo prihodnostjo. Da pa je strip danes pri nas tam, kjer je, je gotovo njihova zasluga. Mislim, da smo s tem stripom nekaj malega dodali k temu, da spomin na Cankarja in srečevanje z njim ne bosta končana z zaključkom Cankarjevega leta.«