Ponosni na prehojeno pot
V Galeriji Atrij je bila na ogled spominska razstava ob petdesetletnici Teritorialne obrambe Tržič.
Tržič – Na razstavo je povabilo Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo (OZVVS) Tržič. Kot je povedal predsednik OZVVS Tržič Vojko Damjan, je oblikovanje Teritorialne obrambe (TO) pred petdesetimi leti pomenilo ponoven začetek nastajanja oborožene sile slovenskega naroda. Slovenski izvršni svet je 20. novembra 1968 sprejel odlok o ustanovitvi Republiškega štaba, kar se šteje kot ustanovni dan TO. »Tako se je leta 1968 zgodilo tisto, po čemer so Slovenci hrepeneli že leta 1919 in ponovno 1945, saj so v teh letih dvakrat izgubili svojo obrambno silo. Kar je nastajalo po letu 1968 kot nova slovenska vojaška sila, je nastajalo zato, ker so se ljudje zavedali, da razen kulture in jezika le oborožena in organizirana ter usposobljena sila zagotavlja razvoj in obstanek slovenstva,« je poudaril Damjan.
Osrednji govornik ob odprtju razstave je bil slovenski general, veteran vojne za Slovenijo Janez Slapar, ki se je v TO poklicno vključil leta 1971. Kot je dejal, začetki TO niso bili enostavni, orožja in opreme ni bilo dovolj. Tržiška občina je bila med tistimi, ki je imela posluh in je pripadnikom v Tržiču finančno pomagala, da so se opremili z uniformami in orožjem, da so lahko začeli tudi z večdnevnimi usposabljanji. »TO je postala komponentna oboroženih sil v naši takratni skupni državi, postala je realna sila, ki so jo vodili slovenski rezervni častniki in v kateri se je poveljevalo v slovenskem jeziku,« je poudaril Slapar. TO je preživela prehod iz enega v drug sistem, postala je obrambna sila, ki je zavarovala priprave na plebiscit in osamosvojitev Slovenije in je skupaj s policijo, sistemom civilne obrambe in ob podpori praktično vseh Slovencev zmagala v vojni za samostojno Slovenijo. »Tisti, ki si želijo prilastiti vse zasluge za osamosvojitev, govorijo o razorožitvi TO. Gorenjska in tudi občina Tržič maja 1990 ni predala orožja. Govorci o razorožitvi s tem žalijo vse pripadnike TO,« je bil kritičen Slapar in kot je tudi poudaril, so se pripadniki TO odzvali na poziv srca in svojo nalogo opravili častno, predano in odgovorno. In da se je TO leta 1995 preimenovala v Slovensko vojsko.
Vojko Damjan, ki je postavitev razstave koordiniral, je dejal, da je razstava zahvala, priznanje ter pomnik pripadnikom TO in vsem, ki so prispevali k obrambi Slovenije, ne zato, ker so morali, temveč ker so hoteli. Oziroma kot je poudaril župan Borut Sajovic: »Teritorialna obramba je pravica, še bolj pa dolžnost.« Razstava je nastala v sodelovanju s Tržiškim muzejem, dokumentacijo je zbral Anton Stritih, izložbeno okno je bilo delo Lada Srečnika, oblikovano jo je zasnovala Andrejka Belhar Polanc.