Kmalu boljši pogoji za šport
Po dobrem letu dni od začetka gradnje je športna dvorana pri Osnovni šoli (OŠ) Stražišče že skoraj pripravljena, da odpre vrata šolarjem in drugim uporabnikom.
Kranj – S simboličnim podpisom na košarkarsko žogo so se kranjski župan Boštjan Trilar, direktor Gorenjske gradbene družbe Branko Žiberna, ravnatelj OŠ Stražišče Pavel Srečnik in predsednik Krajevne skupnosti Stražišče Jure Šprajc pred dobrim letom zavezali h gradnji nove telovadnice. Svojo zavezo so tudi izpolnili, saj na objektu že izvajajo zaključna dela, oddana je tudi dokumentacija za pridobitev uporabnega dovoljenja.
Ob ogledu telovadnice v torek je župan spomnil, da je bilo do nje treba prehoditi dolgo pot. »Že sam sem obiskoval to šolo in se spomnim, kako zelo majhna je bila stara dvorana. Tisti, ki so sedeli na klopi ob robu telovadnice, so morali dvigniti noge, ko je šel kdo mimo.« Zato so se po njegovih besedah že na začetku njegovega županskega mandata vsi strinjali, da telovadnico v Stražišču nujno potrebujejo, postavljalo se je le vprašanje financiranja. »Ker država lokalnim skupnostim ne zagotavlja dovolj denarja, smo začeli iskati alternative,« je pojasnil Trilar in dodal, da se je kot izvedljivo izkazalo javno-zasebno partnerstvo. »Ni bilo lahko, ker je bilo to prvo večje tovrstno partnerstvo, a smo to vendarle uspešno izvedli in izpolnili napoved, da bo telovadnica v enem letu stala.« Zasebni partner je v celoti financiral gradnjo in bo telovadnico petnajst let upravljal in vzdrževal, občina pa mu bo za izvajanje šolskega programa športa plačevala uporabnino v višini trideset tisoč evrov mesečno, je pojasnil Trilar in dodal, da bo po petnajstih letih stavba v celoti prešla v last občine. Župan je še posebno zadovoljen, ker gre za moderen lesen objekt, ki je tudi energetsko varčen. Telovadnico so gradili po vzoru paviljonske gradnje šole, je razložil Gašper Medvešek iz arhitekturnega biroja Plan B. »Cilj tovrstne pritlične gradnje je povezovanje z naravo,« je pojasnil in dodal, da so sonaravni gradnji sledili tudi z uporabo materialov, saj je telovadnica v celoti iz lesa.
Nove pridobitve se najbolj veseli okrog 750 šolarjev, ki obiskujejo matično šolo, saj bodo dobili bistveno boljše pogoje za pouk športa. Zaradi velikega števila otrok pa bodo kljub temu še naprej uporabljali tudi obe stari telovadnici, je napovedal ravnatelj Pavel Srečnik. Športno dejavnost so zaradi pomanjkanja prostora namreč doslej izvajali tudi v učilnicah oziroma na prostem, kadar je vreme dopuščalo. Ravnatelj verjame, da bo objekt, za katerega so si intenzivno prizadevali več kot dve desetletji, v popoldanskem času dobro služil tudi kraju tako za izvedbo športnih dejavnosti kot drugih prireditev. Po napovedih župana Trilarja bo otroški vrvež telovadnico začel polniti predvidoma čez tri tedne. Čeprav bi bili tudi stari telovadnici, ki ju bodo v šoli še naprej uporabljali za pouk športa, potrebni obnove, pa bodo po županovih besedah zamenjali zgolj tlake. »Vsi ostali posegi zaradi spomeniške zaščite niso dovoljeni.«
Ob tem je župan postregel še z eno razveseljivo novico. V ponedeljek so namreč prav tako z zasebnim partnerjem podpisali pogodbo za gradnjo telovadnice, večnamenskega prostora in šestih učilnic v OŠ Staneta Žagarja. »Omenjena šola ima že 42 let začasne učilnice za prvo triado in popolnoma neprimerno telovadnico,« je razložil Trilar, ki pričakuje, da bodo tudi gradnjo te telovadnice končali v roku enega leta. Ob tem je napovedal, da naj bi prav tako v javno-zasebnem partnerstvu v prihodnje gradili še vrtec v Bitnjah.