Kandidate soočili v Rdeči ostrigi
Kandidati za župana občine Škofja Loka Rolando Krajnik, Tine Radinja in Robert Strah so svoje poglede predstavili na javnem soočenju, ki ga je v Rdeči ostrigi pripravil Mladinski svet Škofja Loka.
Škofja Loka – Krištof Ramovš, voditelj soočenja, ki se je po osmih letih vrnilo v Rdečo ostrigo, je kandidate na začetku vprašal, zakaj se potegujejo za mesto župana. Rolando Krajnik (Komunalno ekološka lista) je dejal, da se je že kot svetnik te liste v občinskem svetu zavzemal za čisto okolje, prav tako pa tudi za racionalno in pregledno trošenje javnega denarja, kar želi kot župan nadaljevati. Tine Radinja (Miha Ješe in prijatelji Loke) je iz dosedanjih izkušenj v občinskem svetu (bil je tudi podžupan) spoznal, kaj je mogoče z različnimi organizacijami skupaj narediti za kakovost življenja. Robert Strah (SDS), ki je bil prav tako svetnik in podžupan, pa meni, da Škofja Loka potrebuje nekoga z izkušnjami, ki jo bo vodil transparentno. Ko so bili zaprošeni, da poudarijo prvega med svojimi programskimi cilji, je Rolando Krajnik omenil okolje in kakovost življenja, Radinja kakovost življenja in Strah stanovanja. Pogovor je v veliki meri zadeval mlade in njihove potrebe, dotaknili so se tudi starejših, saj tako mladi od 15 do 19 let kot starejši nad 65 let v Škofji Loki predstavljajo znaten del prebivalstva. V soočenju so se posvetili tudi športni infrastrukturi, okolju, turizmu, zdravstvu, participativnemu proračunu, odnosu do krajevnih skupnosti ...
V zvezi s turizmom Robert Strah predlaga, kako urediti zapuščeno infrastrukturo. Z zasebno investicijo, a v korist javnega interesa bi lahko uredili nekdanji Tehnik, razmisliti bi veljalo o gradnji parkirne hiše, v stavbi Šeširja, ki jo je kupil zasebni lastnik, pa bi lahko v sodelovanju s pobratenim bavarskim Freisingom razvili dogajanja, povezana s pivovarsko tradicijo. Turizem bi razvijal na osnovi kulturne dediščine, pri čemer omenja Škofjeloški pasijon, ki bo znova uprizorjen leta 2021, ko bo Slovenija tudi predsedovala EU. Rolando Krajnik meni, da zgolj Škofjeloški pasijon in Loški grad, na katerih zdaj občina gradi turizem, nista zadosten magnet za turiste. V Sloveniji so samo tri tisočletna mesta in ponudbo teh bi kazalo povezati med seboj. Oživiti je treba srednjeveško dušo Škofje Loke. Krajnik je prepričan, da jo je sedanja oblast z gradnjami v mestu uničevala. Beton ne sodi v mestno središče, zgled nam je s tlakovanim središčem lahko pobrateno mesto Tabor na Češkem. Tine Radinja meni, da je tudi v turizmu potrebno znanje za njegov razvoj, prireditve pa so med drugim tiste, ki mestu dajejo življenje, o čemer pričata tudi dva festivala. V preteklosti so v Škofjo Loko prihajali kopalci celo iz Ljubljane, kako bi morali v prihodnje razvijati tovrstni turizem? Strah pravi, da so možnosti zanj dane, odkar so po velikih infrastrukturnih vlaganjih vode spet čiste. V Puštalu pa bi bilo treba narediti še kaj za kampiranje in mesta za avtodome. Tudi Radinji je razvoj kopališča v Puštalu izziv, velika je tudi potreba po notranjem bazenu, kjer pa možnost vidi v zasebni pobudi prihodnjega hotelirja v Transturistu. Tudi Reteče imajo kopališče, dodaja Krajnik, ob njem bi bilo treba poleg plaže po zgledu Ljubljane urediti tudi sprehajalne poti. Notranjega bazena pa si, pravi, ne bi upal obljubiti.