Stanovalce bloka zbudil požar
Prvo noč po požaru v stanovanjskem bloku v Groharjevem naselju v Škofji Loki je vseh 28 stanovalcev prebilo pri svojcih in prijateljih. Vzrok požara, v katerem je popolnoma zgorela garsonjera, še ni znan.
Škofja Loka – V soboto zgodaj zjutraj je v stanovanjskem bloku v Groharjevem naselju v Škofji Loki izbruhnil požar, zaradi katerega so iz stavbe evakuirali vseh 28 stanovalcev. Ena oseba se je lažje poškodovala, šest pa se jih je nadihalo dima, zato so potrebovali zdravniško pomoč. Prvo noč so vsi stanovalci morali prenočišče poiskati pri sorodnikih in prijateljih, v nedeljo pa so se prve družine že vrnile v svoja stanovanja, saj je pregled pokazal, da je stavba še vedno statično varna, enako tudi elektroinštalacije.
»Bilo je nekaj minut pred 6. uro zjutraj, ko sem od zunaj zaslišal vpitje. Najprej sem pomislil, da se pretepajo, tik zatem sem že prejel poziv na intervencijo. Ker je gorelo v neposredni bližini mojega doma v Groharjevem naselju, sem se tja odpravil kar peš,« je razložil Andrej Štremfelj, poveljnik Gasilske zveze Škofja Loka, v katero so združena vsa gasilska društva iz občin Škofja Loka, Gorenja vas - Poljane, Žiri in Železniki. Ob njegovem prihodu je požar že silil iz okna na eni strani in vhodnih vrat na drugi strani garsonjere v prvem nadstropju bloka. »Iz zgornjih stanovanj so skozi okna moleli stanovalci in vpili na pomoč. Videti je bilo precej hudo, tako da se je na koncu še kar dobro izteklo,« je povedal Štremfelj, ki je tudi vodil sobotno intervencijo.
Več kot šest desetin gasilcev iz petih prostovoljnih gasilskih društev Škofja Loka, Stara Loka, Virmaše - Sveti Duh, Gosteče in Trata je požar pogasilo v nekaj minutah. Ker se je po stavbi vil gost črn dim in evakuacija po stopnišču za vse stanovalce ne bi bila izvedljiva, so takoj naročili tudi gasilsko avtolestev iz Kranja. Ob 6.17, ko sta kranjska poklicna gasilca avtolestev ravno postavila (do manjše zamude je prišlo zaradi oteženega dostopa do stavbe), pa je vodja intervencije že prejel obvestilo, da je hodnik v prvem nadstropju toliko prezračen, da lahko stanovalce evakuirajo tudi brez uporabe lestve. Vse so predali reševalnima ekipama nujne medicinske pomoči iz Škofje Loke in Kranja, ki sta poskrbeli za prvo oskrbo stanovalcev, nato so vse preselili v bližnji gasilski dom v Stari Loki, kjer so jih še enkrat pregledali.
Nekateri od stanovalcev so sicer stanovanja zapustili že pred prihodom gasilcev. Med njimi je bila tudi lastnica garsonjere, v kateri je požar izbruhnil. »Stanovanje je zapustila, ker je zaznala, da je nekaj narobe, vendar se sploh ni zavedala, da gori njeno stanovanje,« je povedal Štremfelj.
Kraj požara so si po koncu intervencije ogledali tudi kriminalisti, ki niso našli znakov, da bi šlo za namerno dejanje. »Zavarovane so bile posamezne sledi in materiali, ki bodo predmet nadaljnjega preverjanja. Okoliščine kažejo, da ogenj ni bil podtaknjen. Iz objekta je bilo zjutraj evakuiranih 28 oseb, šestim pa je bila nudena pomoč zaradi vdihavanja dima, eni od teh oseb tudi zaradi lažjih poškodb. Lastnica pogorelega stanovanja ni potrebovala zdravniške pomoči. Ogenj je na zunanji strani poškodoval fasado in ožgal nekaj delov stavbe, v notranjosti pa je bilo močno zadimljeno,« je pojasnil Bojan Kos s Policijske uprave Kranj.
Zaradi organizacije nastanitve evakuiranih stanovalcev so aktivirali tudi poveljnika štaba Civilne zaščite Občine Škofja Loka Nika Kržišnika. »Do tega trenutka nismo prejeli nobene prošnje od stanovalcev, da jim poiščemo začasno prenočišče. Prvo noč so vsi prespali pri svojcih. Ker se je po pregledu izkazalo, da je stavba še vedno varna za bivanje, so se že v nedeljo nekateri vrnili v svoja stanovanja. Eno stanovanje je sicer povsem zgorelo, nekaj stanovanj pa bo treba sanirati. Predvsem jih je treba očistiti in pa prebeliti,« je včeraj dopoldne razložil Kržišnik.
Poveljnik GZ Škofja Loka Andrej Štremfelj je še opozoril, da se je tudi v sobotnem požaru pokazalo, da izvajalci ukrepov varstva pred požari v večstanovanjskih stavbah ne delajo dobro: »Ne zadošča namreč, da za stanovanjski blok naredijo študijo požarne varnosti, označijo evakuacijske poti in namestijo gasilnike na označena mesta. Prebivalce je treba tudi izobraziti, kako ravnati ob takšnih požarih. Da je na primer treba počakati na navodila gasilcev in da je treba popisati prav vsako evakuirano osebo, tudi če ni poškodovana, sicer gasilci ne vedo, ali je kdo ostal v notranjih prostorih. Tudi če so stanovalci primerno poučeni, ob požarih vedno nastane panika, v nasprotnem primeru pa še toliko večja.«
Naj na tem mestu še opozorimo, da je treba ob energetski sanaciji večstanovanjskih stavb razmisliti tudi, katera izolacija je primerna. V tokratnem primeru je bila fasada narejena iz granitnega stiropora, ki sicer ni gorel, se je pa zaradi ognja stopil, je še povedal Štremfelj.