Dodatne zaveze k varovanju narave
Na Unescovem biosfernem območje Julijske Alpe nastaja skupnost šol z več kot sedem tisoč učenci s posebnimi zavezami za ohranjanje naravne in kulturne dediščine.
Srednja vas v Bohinju – Biosferno območje Julijske Alpe, v katerem so občine Bled, Bohinj, Bovec, Gorje, Jesenice, Kobarid, Kranjska Gora, Tolmin in pridruženi Žirovnica in Radovljica, nadgrajuje zavezo za ohranjanje dediščine z ustanovitvijo skupnosti 38 šol z več kot sedem tisoč osnovnošolci. Vključitev v skupnost pomeni dodatne zaveze tako učencev kot učiteljev k odgovornemu odnosu do naravne in kulturne dediščine, pri tem pa jim bo z vrsto izobraževalnih vsebin pomagal javni zavod Triglavski narodni park, ki je nosilec programa Človek in biosfera (Unesco Julijske Alpe).
Kot je na nedavni podelitvi certifikata podružnični šoli v Srednji vasi v Bohinju pojasnil direktor TNP Janez Rakar, želijo v šolah spodbujati razmišljanje o varovanju narave: »Bohinj je center Triglavskega narodnega parka, občina, katere največji del leži v parku, in v parku je tudi podružnična šola, kjer se trudijo za stik z naravo in njeno ohranjanje. Zato se nam je zdelo prav, da to podelitev pripravimo tukaj, prva podelitev pa je bila sicer že v ponedeljek na Bledu. Namen je otrokom dati še dodaten občutek povezanosti z naravo in ohranjanjem tako naravne kot kulturne dediščine in da začnejo o tem ozaveščati tudi odrasle.« Certifikate, s katerimi se šole vključujejo v skupnost, bodo letos in prihodnje leto prejele vse matične in podružnične šole ter šole za učence s posebnimi potrebami na tem območju.
Kot je dodala ravnateljica Osnovne šole dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica Mojca Rozman, so že sedaj zelo usmerjeni v vsebine varovanja narave. »Dano nam je živeti v taki naravi, zato moramo otrokom vcepiti zavest o tem, da jo ohranjamo. Te vsebine obeležujemo z vrsto projektov, od evropskih projektov Erasmus in projekta Turizmu pomaga lastna glava do Festivala alpskega cvetja in Rad imam Bohinj.«