
Uspešni pri učenju nemščine
Na Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju so ponosni na dijake, ki so si zaslužili Nemško jezikovno diplomo, teh pa je bilo v minulem šolskem letu kar dvaintrideset.
Kranj – V minulem šolskem letu si je na Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju kar 32 dijakov in dijakinj zaslužilo Nemško jezikovno diplomo, tako imenovani DSD (Deutsches Sprachdiplom), ki jo izdaja komisija nemškega kulturnega ministrstva. Z uspešno opravljenimi izpiti so v povprečju najboljša šola v državi.
»Zahvaljujem se profesorici Sabini Konc, ki je od vsega začetka gonilna sila projekta DSD. Poleg svojih kolegic Vesne Arh, Rade Legat Benedik in Marije Vreček Sajevic je zaslužna za to, da bo diploma DSD poleg preteklih generacij dijakov tudi vam odprla marsikatera vrata na vaši študentski ali poklicni poti,« je ob podelitvi diplom prejšnji torek poudarila ravnateljica Gimnazije Franceta Prešerna Kranj Mirjam Bizjak, diplome pa sta dijakinjam in dijakom izročila veleposlanik Republike Nemčije v Sloveniji Klaus Peter Riedel in svetovalka za nemški jezik na Zavodu za šolstvo Birgit Bader.
»Na poti do nemške jezikovne diplome je treba premagati številne izzive, zato je vredna velikega spoštovanja in priznanja. Odnosi med Nemčijo in Slovenijo so dobri in raznoliki. Gospodarski odnosi so zaupanja polni in donosni za obe strani. Pogosto slišim, da je na trgu pri velikih koncernih angleščina kot delovni jezik nadomestila nemščino. To je morda res, vendar pa velik delež gospodarskih odnosov med Nemčijo in Slovenijo predstavlja sodelovanje med malimi in srednje velikimi podjetji. V tem primeru se na vsak način splača govoriti jezik partnerjev,« je v tekoči slovenščini povedal veleposlanik Klaus Peter Riedel in dodal, da sta tako nemščina kot slovenščina za učenje težka jezika, vendar se ju splača učiti.
V Sloveniji je trenutno 22 šol, ki ponujajo program Nemške jezikovne diplome, letno pa diplomo pridobi skoraj šeststo učencev. »S to diplomo v roki so vam, če želite, odprta vrata vseh nemških univerz brez dodatnih jezikovnih tečajev ali izpitov, poleg tega pa še možnosti za sofinanciranje študija. Zato izkoristite svoje znanje, razglejte se po svetu in ne bojte se izzivov globalizacije, temveč jo pomagajte aktivno sooblikovati,« je ob čestitkah dijakom tudi poudaril veleposlanik Klaus Peter Riedel.