Prihranijo v korist proračuna
V 212 slovenskih občinah 150 županov to funkcijo opravlja poklicno, ostali pa nepoklicno. Župani o tem sami odločijo. S tremi gorenjskimi župani, Francem Čebuljem, Janijem Hrovatom in Petrom Torkarjem smo govorili o tem, zakaj so izbrali nepoklicno županovanje.
Kranj – Nepoklicni župan Občine Gorje je Peter Torkar. »Pred županovanjem sem bil predsednik krajevne skupnosti, ki je prostovoljna in neplačana funkcija. Že takoj sem se odločil, da bom funkcijo župana opravljal podobno. Vendar pa zakonodaja nalaga, da nepoklicemu županu pripada nagrada. Kar v praksi pomeni, da za tisto, kar ti pripada, plačaš dohodnino – ne glede na to, da bi se jaz nagradi odpovedal oziroma jo podaril za neki dober namen. Sam kot župan v tej funkciji vidim vse kaj drugega kot pa plačilo za delo. Vsak, ki se odloča za vodenje občine, mora najprej imeti rad svoj kraj, svojo občino in znati reševati težave,« razmišlja Torkar, ki ima na mesec 1446 evrov bruto, kar je polovica zneska (brez vštete malice in prevoza na delo), ki bi ga dobil, če bi županovanje opravljal poklicno. »Ker opravljam to funkcijo nepoklicno, občini v enem mandatu prihranim 91.872 evrov bruto (brez vštete malice in prevoza na delo),« je preračunal Torkar, sicer obrtnik.
Zakonodaja pa ...
Kot pojasnjujejo na ministrstvu za javno upravo, župan ne more odločati o tem, da se del njegove plače ali celotna plača nakazuje drugim prejemnikom. »Plače funkcionarjev ureja sistemska in tudi plačna in davčna zakonodaja. Občinska uprava mu jo zato mora nakazati – ter tudi akontacijo dohodnine in prispevke za pokojninsko, zdravstveno in socialno zavarovanje. Z neto zneskom pa župan poljubno razpolaga. Vsakršna drugačna rešitev, na primer da bi občinska uprava neto znesek županove plače nakazovala v humanitarne namene, bi pomenila nenamensko trošenje občinskih proračunskih sredstev. Župan pa se lahko v celoti odpove prejemanju plače, vendar v tem primeru odpoved velja v bruto znesku. Občinska uprava v tem primeru ne bo dolžna nakazovati akontacije davkov in prispevkov, saj neto znesek županu ne bo izplačan. Vendar tudi v tem primeru županove plače niti v bruto niti v neto znesku ne bo smela nakazovati drugemu prejemniku,« je sporočila Vanja Režonja Utenkar s pristojnega ministrstva.
Doniral gasilcem
Nepoklicni župan je tudi Jani Hrovat, župan Občine Kranjska Gora, to funkcijo jemlje kot čast in priznanje. »Za nepoklicnega župana razumem človeka, ki ima v življenju vse ''pošlihtano'', kar je primerljivo z razumevanjem te funkcije na Zahodu in menim, da bi moralo biti v vseh manjših občinah na ta način to urejeno,« je povedal Hrovat, ki sicer vodi podjetje s 25 zaposlenimi. »Županovanje je nekaj podobnega kot vodenje podjetja; uspešen podjetnik ima veliko možnosti, da s svojimi veščinami uspešno vodi tudi občino.« Hrovat je še dejal, da je letošnjo celoletno nagrado iz naslova nepoklicnega županovanja podaril PGD Podkoren in tudi v preteklih letih je bilo že več posameznikov, društev deležnih donacije iz mesečnih nagrad županovanja. Njegova nagrada je sicer dobrih tisoč evrov bruto na mesec.
Po količini dela ni razlike
Župan Občine Cerklje Franc Čebulj je bil sprva poklicni župan, ob upokojitvi in odločitvi, da bo še kandidiral za župana, in uspel, je postal nepoklicni župan. Kot je povedal, je največja prednost nepoklicnega županovanja, da vsak mesec občinskemu proračunu prihrani najmanj dva tisoč evrov bruto, ker ne dobiva polne plače, ampak nagrado v mesečnem znesku 1564 evrov bruto. »Po količini dela pa ni razlike med poklicnim in nepoklicnim županovanjem. Doma ne občutijo, da sem upokojenec,« je še poudaril Čebulj.