Vse večje povpraševanje po certificiranem lesu
V Sloveniji se je doslej v certifikacijo gozdov po shemi PEFC vključilo več kot 1100 lastnikov, ki imajo v lasti 286 tisoč hektarjev gozdov.
Kranj – Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije je že od leta 2013 pooblaščeni regijski predstavnik za certifikacijo gozdov po shemi PEFC v Sloveniji, letos je ponovno opravila preverjanje in od certifikacijskega organa Bureau Veritas Slovenija pred kratkim pridobila certifikat še za naslednjih pet let. Certifikat zagotavlja trgovcem in predelovalcem lesa, da je bil les pridobljen iz gozdov, v katerih poteka trajnostno gospodarjenje; omogoča pa tudi sledljivost lesa. Po podatkih zbornice se je doslej v regijsko certifikacijo gozdov PEFC vključilo že več kot 1100 lastnikov gozdov v Sloveniji, ki imajo v lasti skupno 286 tisoč hektarjev gozdov, med njimi so tudi največji lastniki oziroma upravljavci – družba Slovenski državni gozdovi, Ljubljanska nadškofija, Občina Kočevje, družba Ugar, Agrarna skupnost Dovje - Mojstrana, lastniki Bornove posesti v tržiški občini ... Kot zagotavlja predsednik zbornice Cvetko Zupančič, je vključitev v shemo PEFC brezplačna, lastniki plačajo le nadomestilo za izdajo certifikata, pri tem pa je izračun narejen tako, da večji lastniki solidarnostno pokrijejo del stroškov manjšim lastnikom.
Na nedavni podelitvi certifikata PEFC kmetijsko-gozdarski zbornici za naslednjih pet let so svoje izkušnje o prednostih certifikacije gozdov in uporabe certificiranega lesa predstavili tudi nekateri lastniki gozdov ter trgovci in predelovalci lesa. Janez Polanc iz družbe Slovenski državni gozdovi je dejal, da kupcem ponujajo gozdne lesne sortimente, ki so certificirani po obeh glavnih certifikacijskih shemah, tako po FSC kot tudi po PEFC. S tem kupcem državnega lesa omogočajo, da s svojimi izdelki enakovredno nastopajo na zahtevnem svetovnem trgu. »Povpraševanje po certificiranem lesu je trenutno večje od ponudbe. V zadnjih letih kupci tako iz Slovenije kot tujine vse več povprašujejo po certificiranem lesu,« ugotavlja Jure Meglič, direktor podjetja Megales iz Strahinja, in dodaja, da so lastniki gozdov o certifikaciji gozdov še slabo obveščeni in zato v podjetju aktivno s pomočjo zbornice seznanjajo lastnike s postopkom pridobitve certifikata in jim obenem za certificiran les ponujajo višjo ceno. Med prvimi lesnopredelovalnimi podjetji v Sloveniji, ki so pridobila certifikat PEFC, je bil tudi Lip Bohinj. Kot je dejal Dušan Petek, so se za certifikat odločili leta 2014, ko so kupci iz tujine začeli spraševati po certificiranem lesu.