Diabetik mora negovati noge
Društvo diabetikov Škofja Loka je prvič organiziralo predavanje z naslovom "Zakaj je potrebno negovati noge?". Predavala je predsednica Društva diabetikov Velenje in medicinska pedikerka Romana Praprotnik.
V Sloveniji naj bi bilo po zadnjih podatkih okoli sto trideset tisoč sladkornih bolnikov. Ena izmed njih je tudi predavateljica Romana Praprotnik, ki že dvaintrideset let boleha za diabetesom tipa 1. Obiskovalcem je predstavila pomembnost negovanja nog in stopal pri sladkornih bolnikih. "Diabetiki premalo pozornosti namenijo oskrbi in negi nog, niti ne vedo, kako ukrepati in na koga se obrniti, je pa dejstvo, da sami lahko največ naredimo za lastno zdravje in ohranitev dveh zdravih nog."
Pojasni, da morajo bolniki, ob predpostavki, da imajo urejen sladkor, stopala in noge vsakodnevno zjutraj in zvečer pregledovati in si jih temeljito umiti. "Noge morajo biti ves čas navlažene in nahranjene s primernimi medicinskimi proizvodi. Trdo kožo na stopalih, kurja očesa in vraščene nohte mora nujno in redno odstranjevati strokovno usposobljena oseba ali pediker s tečajem oskrbe diabetičnega stopala. Tovrstnih posegov nikoli ne smemo izvajati sami, ker lahko povzročimo hude zaplete."
Pri sladkornih bolnikih lahko že najmanjša razpoka, opeklina ali rana povzroči dolgotrajne posledice. "Iz male rane zna nastati velika težava, poleg okužbe lahko pride do spremembe oblike stopala; okvare živčevja, kar lahko vodi v diabetično nevropatijo ali motnjo prekrvavitve stopala, ki povzroči ishemijo. Najslabše, kar pa se lahko zgodi, je amputacija nog, zato je tako zelo pomembno, da ob najmanjši poškodbi poiščemo prvo pomoč." Romana pravi, da nujna nega nog ne pritiče le starejšim, temveč vsem obolelim. "Mnogi diabetiki menijo, da imajo bolezen pod nadzorom, nekateri se celo zdravijo kar sami in ne poiščejo strokovne pomoči, a to je velika napaka. Sladkorni bolnik se mora zavedati, da je mnogo bolj dovzeten za okužbe, rana pa se celi drugače in počasneje."