Konec premikanja ure?
Evropska komisija bo na podlagi javnega posvetovanja predlagala ukinitev sedanje ureditve o premikanju ure na poletni in zimski čas.
Kranj – Na podlagi številnih zahtev državljanov, Evropskega parlamenta in nekaterih držav članic Evropske unije se je Evropska komisija odločila, da preuči sedanjo ureditev poletnega časa v Evropski uniji in oceni, ali jo je treba spremeniti. Rezultati vseevropske spletne ankete so pokazali, da si ljudje želijo sprememb. Od 4,6 milijona prejetih odgovorov je kar 84 odstotkov sodelujočih izrazilo željo, da bi v Evropi nehali premikati ure na zimski oziroma poletni čas. Zato bo Evropska komisija predlagala zakonodajo za spreminjanje sedanje ureditve o premikanju ure. Predlog morajo nato sprejeti še v evropskem parlamentu in Svetu Evropske unije kot zastopstvu držav članic. Ta predlog bo zadeval samo ukinitev premikanja ure, odločitev, kateri čas si bodo izbrale članice, poletni ali “pravi” zimski, pa bo v njihovi pristojnosti.
Večina držav članic Evropske unije ima dolgo tradicijo premikanja ure. V Sloveniji so tako kot drugod v nekdanji Jugoslaviji premik ure uvedli leta 1982, danes pa bi 87 odstotkov Slovencev, ki so sodelovali v vseevropski spletni anketi, ukinilo premikanje ure. Kot argumente proti premikanju so anketiranci najpogosteje navajali predvsem negativen vpliv na zdravje, več prometnih nesreč in premajhno varčevanje energije. Prav prihranek energije je bil poleg drugih razlogov, kot sta večja varnost v cestnem prometu in več možnosti za prostočasne dejavnosti, glavni razlog za uvedbo poletnega časa. Vendar raziskave, ki so jih opravili v preteklih letih, niso potrdile niti glavnega razloga, prav tako ni mogoče ugotoviti vzročne zveze med poletnim časom in številom prometnih nesreč.