»Peti letni čas« v Pliberku
V nedeljo, 2. septembra, od 10. ure naprej bo v središču Bilčovsa / Ludmannsdorfa tradicionalni praznik krompirja. Poleg krompirja in krompirjevih jedi se bodo predstavili tudi domači rokodelci in pridelovalci hrane in seveda pevci ter glasbeniki.
Ne, ne gre za nov letni čas, ampak za prve septembrske dneve, ko na farovškem travniku v Pliberku / Bleiburgu v Podjuni poteka največji ljudski praznik na južnem Koroškem, sejem na travniku, imenovan Pliberški jormak. Mesto z okolico je tri sejemske dni, ko ga obišče blizu 150 tisoč ljudi, povsem spremenjeno in drugačno, kot bi zavladal popolnoma nov, peti letni čas. Letošnji Pliberški jormak, že 625. po vrsti, se bo začel s posebno ceremonijo jutri, 1. septembra, opoldne in bo trajal do ponedeljka, 3. septembra, zvečer. Razstavljavcev bo blizu petsto, v velikih šotorih pa bo blizu devet tisoč sedežev. Sejem bo živel od jutra do večera. Kupčije se bodo mešale z družabnostjo, prepletali se bodo jeziki in Pliberk se bo spremenil v največjo trgovino na južnem Koroškem. Vsako leto računajo tudi na razstavljavce in obiskovalce iz Slovenije, saj leži Pliberk čisto ob meji s Slovenijo. Občina je ena tistih na Koroškem, kjer politika z dvojezičnostjo nima težav in kjer imajo Slovenci in njihove organizacije pomembno vlogo. Tudi na Jormaku, na katerem ima domače Slovensko prosvetno društvo Edinost svoj šotor, ki ga domači imenujejo Svaveja uta. Če se boste odločili za obisk sejma, se oglasite v slovenskem šotoru, v katerem se prepletajo zabava, glasba in najrazličnejša srečanja, zadnja leta tudi upokojencev z obeh strani meje.
V Pliberku, v tem sejemskem mestu, že dolgo deluje duhovnik in dekan, zaveden koroški Slovenec Ivan Olip, rojen v znameniti Olipovi družini v Selah. Ivan je najstarejši od treh bratov duhovnikov. Poleg njega imata ta poklic še Peter in Stanko. Mestna občina Pliberk je svojemu župniku in dekanu pred kratkim podelila naziv častnega občana. Zato, kot je dejal župan Štefan Visotschnig, ker vsa leta deluje v dobro ljudi, župnije in občine in ker omogoča, da se na cerkveni zemlji lahko odvija tako pomembna prireditev, kot je tradicionalni Jormak.