Pot do medalje je bila nora
Tako pravi plavalec Peter John Stevens, ki je bron z evropskega prvenstva končno prinesel domov v Slovenijo. Spregovoril je tudi o načrtih za naprej. Je pred zaključkom študija v Združenih državah Amerike, tako da se bo sedaj lahko osredotočal le na plavanje. Glavni cilj je jasen: olimpijske igre.
Zbilje – V petek, devet dni po osvojitvi bronaste medalje na evropskem prvenstvu v Glasgowu, je plavalec Peter John Stevens prišel domov v Spodnje Pirniče. A le za nekaj dni. Vrača se v Združene države Amerike, kjer zadnja leta študira in trenira.
Stevens v slogu »prišel, videl, osvojil medaljo«
Bron iz Glasgowa na petdeset metrov prsno je Stevensova druga medalja z evropskih prvenstev, a posebna, saj je stota za slovensko plavanje. Poleg tega bi zanj tokrat lahko zapisali, da je prišel, videl in osvojil medaljo. »Pot do medalje je bila res nora. Iz Združenih držav Amerike sem prišel pozno, šele dan pred startom, saj je letalo zamujalo. Na poti sem bil kar tri dni. Časovna razlika se mi je malo poznala. V polfinalu sem potem že vedel, da se lahko borim za medaljo. V finalu je bilo zelo napeto, glede na to, da smo bili od tretjega mesta zelo skupaj. Prvo in drugo mesto je bilo bolj kot ne že oddano. Hotel sem se spustiti pod 27 sekund, kar mi sicer ni uspelo (plaval je osebni rekord 27,06), a medalja je le medalja. Je stota za Slovenijo, kar mi pomeni res veliko. In v veselje mi je, da jo lahko prinesem domov. Ponosen sem nanjo,« je bil nasmejan ob Zbiljskem jezeru, poln pozitivne energije, čeprav je prišel tako rekoč neposredno z letališča v Benetkah.
O izjemnem Peatyju ...
Plavalec PK Triglav Kranj je jasno povedal, da ima še rezerve, da ve, da lahko plava še hitreje in doseže še več. »Občutki na tekmi niso bili pravi, predvsem na račun časovne razlike in dolge poti. Kljub temu sem vedel, da sem dobro pripravljen, saj sem v Ameriki dosegal dobre čase. Psihično sem se pripravil, da dam vse od sebe za Slovenijo. Vse je v glavi. Mentalna priprava je pomembnejša kot fizična, sploh v zadnjem tednu pred tekmo,« je povedal.
V finalu je bil znova najboljši prvi favorit in svetovni rekorder Britanec Adam Peaty. »Se mu približujemo. Bomo videli, kdo od plavalcev, ki smo po časih precej skupaj, bo kot prvi naredil preskok, ga dohitel ali celo prehitel,« je nekaj besed namenil še izjemnemu Britancu.
Najprej na tekme svetovnega pokala
Letos ga čaka še en vrhunec: svetovno prvenstvo, ki bo decembra na Kitajskem. Še pred tem pa tekme svetovnega pokala, prvi že na začetku septembra v Rusiji. Tekme svetovnega pokala bodo, kot pravi, predvsem kazalnik pripravljenosti in napredka. Letos je imel kar nekaj drobnih težav, tudi z zdravjem – težave s hrbtom in ramo. Kljub temu je uspešno tekmoval za univerzo Tennessee, nato pa si je v aprilu in maju vzel skupaj tri tedne časa zase, za rehabilitacijo, terapije, krepitev telesa. »Po tem sem imel štiri do pet tednov časa za priprave na mediteranske igre, kjer sem bil tretji na petdeset metrov prsno, na sto metrov prsno sem plaval v finalu. To je bil glede na izpad treninga zelo dober dosežek. Nato sem samo nadaljeval zastavljeno delo. Na žalost na evropskem prvenstvu zaradi obveznosti na fakulteti nisem mogel plavati na sto prsno. V zadnjih dveh tednih sem se tako lahko osredotočal samo na sprint, na hitrost v plavanju – in se je izšlo,« je še dejal Stevens.
Na fakulteti še en izpit
Njegove plavalne kariere za univerzo je sedaj konec, tudi študij na fakulteti je že skoraj zaključil. »Imam samo še en predmet, tako da se bom končno lahko stoodstotno osredotočil samo na plavanje. Glavni cilj so seveda olimpijske igre v Tokiu,« je odločen, o tem, kje bo v nadaljevanju treniral, pa 23-letni slovenski reprezentant pojasnjuje: »Rad bi kombiniral trening z mojim trenerjem v Sloveniji Luko Berdajsom in ameriškim Mattom Kredichem v Tennesseeju. Ugotovil sem, da mi ta kombinacija ustreza. Želim trenirati s slovensko ekipo, sploh na pripravah; želim biti tudi v Ameriki. Veliko bom potoval, sploh sedaj v jesenskem delu po tekmah svetovnega pokala. Po nekaj tednih mi osredotočenost na plavanje nekoliko pade in s temi potovanji, selitvami v nove bazene se osredotočenost vrne in je koncentracija znova na visokem nivoju. Poleg tega rad potujem.«